Předseda Senátu Miloš Vystrčil předal vyznamenání končícímu ukrajinskému velvyslanci Jevhenu Perebyjnisovi

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Jevhen Perebyjnis
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil udělil ve středu 10. srpna v Hlavním sále Valdštejnského paláce Stříbrnou medaili předsedy Senátu velvyslanci Ukrajiny v České republice Jevhenu Perebyjnisovi, který ve své funkci končí.

Během předávání vyznamenání jej Vystrčil ocenil za „jasná slova a jasné činy“.

Miloš Vystrčil poděkoval velvyslanci za službu pro Česko

„První z věcí, kterou u pana velvyslance obdivuji, je jeho práce pro vlast a to, jak zviditelnil svou zemi a dokázal obdivuhodným způsobem předat informace o ruské agresi na Ukrajině. Druhou věcí je, jak posílil Českou republiku. Posílil vědomí českých občanů, že je potřeba chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu,“ uvedl Vystrčil ve svém projevu.

„Jsme tvůrci svého osudu a těmi, kteří buď zvětšují oblast dobra, nebo naopak zvětšují oblast zla. Jedině když budeme společně zvětšovat oblast dobra, tak máme šanci, že oblast zla porazíme. Já Vám, pane velvyslanče, velmi děkuji za to, že jste přispěl k tomu, že se dnes Česká republika takto chová. Jsem na to hrdý,“ pokračoval ve svém projevu a připomněl myšlenky Karla Havlíčka Borovského.

Perebyjnis za své vyznamenání poděkoval a ocenil samotného Miloše Vystrčila. „Mám radost, že toto vyznamenání jsem obdržel právě z rukou pana předsedy Vystrčila, člověka, kterého si srdečně vážím jako velkého státníka. Podle mě je politikem havlovského typu, má vyhraněné názory a pevné ideály. Je jednoduchý v komunikaci a zároveň hluboký ve svých myšlenkách.“

Nově bude náměstkem ukrajinského šéfa diplomacie

Končící velvyslanec ve svém projevu dále dodal, že pro něj bylo ctí zastupovat Ukrajinu v České republice. Svou funkci zde zastával od roku 2017. Jméno nového ukrajinského velvyslance prozatím oznámeno nebylo. S Českou republikou se rozloučil také videem, které natočil se svou ženou Olgou.

Perebejnis by měl „povýšit“ a nastoupit do služeb kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského. Jedná se však o nepodložené informace, sám velvyslanec je totiž dementoval a uvedl, že byl jmenován náměstkem ministra zahraničních věcí.

„Působit budu na ministerstvu zahraničí, budu pokračovat v diplomatické službě,“ reagoval Perebejnis na dotaz, kde nyní bude působit.

Když byl přímo dotázán, zda se jedná o povýšení do kanceláře prezidenta Zelenského, odpověděl v rozhovoru pro iDNES vyhýbavě. „Víte, můžeme mluvit o tom, co je dnes. Nemohu mluvit o tom, co může být za několik let. Nic nechci vylučovat. Ale dnes jsem náměstek ministra zahraničních věcí a člověk nemůže zastávat dvě pozice najednou.“

Zdroj: Senát, Twitter, iDNES

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články