Premiér Petr Fiala informoval na twitteru, že se chystá do Kyjeva, a to s delegací Evropské rady

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Petr
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Delegace reprezentující Evropskou radu míří podpořit Ukrajinu přímo do Kyjeva. Jedním z jejích členů je i český premiér Petr Fiala. Ten to potvrdil na svém twitteru, kde také mimo jiné přiblížil, jaký je čeká program a jaký je účel této cesty.

Devatenáct dní uběhlo od doby, kdy Rusko začalo vojenský konflikt na Ukrajině. Na agresora v podobě Ruska uvalila řada zemí ekonomické sankce, na Ukrajinu jsou zase posílány zbraně i materiální pomoc.

Cesta má podpořit svobodu Ukrajiny

Nyní se rozhodla vyjádřit podporu i Evropská rada, která na Ukrajinu posílá své zástupce. Jsou jimi polský premiér Mateusz Morawiecki s vicepremiérem Jarosławem Kaczyńskim, dále premiér Slovinska Janez Janša a premiér České republiky Petr Fiala.

Ten o chystané cestě informoval na svém twitteru, kde mimo jiné uvedl, že se mají v plánu sejít s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem.

„Cílem návštěvy je vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti. Zároveň budeme během návštěvy prezentovat široký balík podpory pro Ukrajinu a její občany,“ napsal na svou sociální síť předseda ODS.

Cestu odsouhlasila Unie i OSN

Ještě před svým odjezdem stihl premiér informovat klíčová ministerstva. Potvrdila to i ministryně obrany Jana Černochová, která jeho výjezd velmi kvituje. „Je to signál ukrajinské straně, že Česko stojí na jejich straně a že premiér Zelenskyj má naši absolutní podporu,“ uvedla pro ČTK.

Petr Fiala navíc na sociální síti Twitter potvrdil, že tato akce byla naplánována a konzultována s mezinárodními organizacemi.

„Tato návštěva je zorganizována po konzultacích s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen. Mezinárodní společenství bylo o této návštěvě taktéž informováno mezinárodními organizacemi, mj. OSN,“ napsal.

Kyjev je stále pod palbou

Do hlavního města Ukrajiny se političtí představitelé dostanou, podle informací ČTK, vlakem z Polska. Cesta jim bude trvat zhruba sedm až devět hodin.

Kyjev v noci vyhlásil opět letecký poplach. Také během dne se ozývaly výbuchy. Hlavní město je tak zřejmě neustále ostřelováno raketami.

Zdroj: ČTK, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články