Premiér vystoupil v mimořádném projevu týkajícím se energií. Vyzval k šetření plynem a dočkal se kritiky opozice

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

V neděli večer vystoupil premiér Petr Fiala se svým mimořádným projevem týkajícím se energetické situace v České republice. Shrnul dosavadní snahu vlády kritickou situaci zlepšit a vyzval všechny občany k šetření. Dodal, že stát v tomto ohledu půjde příkladem.

„Pomalu nastává podzim, venkovní teploty se snižují a spolu s blížící se topnou sezónou mnozí z vás mohou podlehnout pochybnostem, zda nastávající zimu zvládnou. Rád bych proto dnes osobně tyto obavy zmírnil a zároveň se na vás obrátil i s jednou důležitou prosbou,“ začal Fiala svůj projev.

Na jednu stranu oznámil lidem, že plynu je dost a o energie letos nebude nouze, na tu druhou ale řekl, že je třeba šetřit, abychom měli do dalších let zásoby. Svá slova prezentoval také na twitteru, kde záznam celého projevu zveřejnil.

„Vláda tento týden přistoupila k mimořádnému rozhodnutí a zastropovala ceny energií pro domácnosti, pro živnostníky a malé a střední firmy,“ cituje jeho slova web vlády České republiky. „Jde řádově o více než sto miliard korun, které musíme někde získat. Nechceme si tyto peníze opět půjčit, jak to dělaly vlády před námi,“ rýpl si navíc Fiala do bývalého premiéra Andreje Babiše

Situace nás zaskočila, ale také spojila

Fiala podle iDNES viní z krize především Putina, který rozpoutáním války na Ukrajině připravil problémy nejen Česku, ale i dalším zemím, které se kvůli závislosti na ruském plynu bojí, co bude dál. Premiér ale také oznámil, že ruská agrese státy EU spojila.

„Tato situace státy Evropské unie nejen šokovala, ale hlavně spojila. A díky tomu nyní společně pracujeme na tom, jak krizi co nejlépe vyřešit,“ uvedl. Následně vyzval občany, aby energiemi šetřili. V tomto ohledu jim vláda podle jeho slov půjde příkladem.

„Za prvé, budeme tím šetřit vlastní peníze. Za druhé, budeme šetřit i naše společné peníze ve státním rozpočtu, a tedy společně tak bojovat proti inflaci. A za třetí, budeme tak pomáhat i našemu průmyslu a celé naší ekonomice,“ prohlásil premiér.

„Chci vás poprosit, abyste právě to měli v následujících měsících na paměti a podle toho se pokusili jednat. A mohu vám slíbit, že budu důsledně trvat na tom, aby stát a jeho instituce šly příkladem,“ zakončil svůj projev. Ten se vzápětí dočkal od opozice výrazné kritiky.

Hloupost a špatné načasování

Ještě předtím, než Fiala promluvil, kritizovala opozice, že si může dovolit vystoupit s mimořádným projevem tak krátce před volbami. Jeho projev byl podle řady politiků kampaní.

„Považuji to za hrubé zneužití funkce premiéra. Je to v rozporu se zásadami férové kampaně a je to v rozporu se zákonem o přístupu k veřejnoprávním médiím,“ uvedl například Radek Vondráček z hnutí ANO.

A ani po projevu se nedočkal Fiala pochopení. „Fialův projev byla jen sebechvála a opakování známého,“ reagoval podle České televize expremiér Andrej Babiš.

„Nekompetentní Fialova vláda zastropovala cenu elektřiny čtyřikrát výše, než mají na Slovensku, u plynu násobně výše, než kdybychom měli přímý kontrakt s producentem, který vláda na rozdíl od našich okolních zemí z ideologických důvodů odmítá,“ podotkl Okamura, který se z projevu podle jeho slov také nedozvěděl nic nového. Na facebooku jej dokonce označil za hloupý a zbytečný.

Zdroj: Vláda ČR, iDNES, Česká televize, Twitter, Přehledně24, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články