Přemnožili jsme si tu nutrie. Neuvěříte, jaké problémy jsme si tím způsobili

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
nutrie vltava
Zdroj: Shutterstock

Loňský rok se instagram zaplavil lidmi, kteří se fotili s roztomilými chlupatými zvířátky podél řeky, kteří se nechali krmit čímkoliv, co jim člověk nabídnul. Takové fotografie jistě získaly spousta lajků a srdíček. Není to ovšem nic přirozeného.

Řeč je o nutriích, které vypadají jako velcí bobři a zvláště v posledních letech je mohl každý potkávat téměř na každém kroku podél řek. Jsou ochočené a nechají se krmit přímo od lidí.

Nekrmte nutrie

Ačkoliv se z nutrií stala oblíbená atrakce především podél řeky Vltavy v centru Prahy (a nejen tam), odborníci apelují na lidi, aby jejich roztomilým čumáčkům odolali a nekrmili je.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jan Piroch (@jpiroch)

Invazivní druh hlodavce, který je původem z Jižní Ameriky, nemá v našich končinách přirozeného nepřítele. Ve větším počtu může narušit stabilitu břehů a hrází. Rychleji se tak sesouvají břehy a hrozí pád stromů.

Budují totiž pod zemí nory, které jsou jako dlouhé tunely. Navíc tak jako jiní hlodavci přenáší různé choroby jako jsou salmonela, tularemie a leptospirózu. Také po nich na březích zůstávají zbytky jídla, které lákají další nebezpečné hlodavce, jako jsou potkani.

Dalším problémem je vytlačování původních a přirozených živočichů z těchto oblastí.

Dochází k jejich překrmování

Pravděpodobnou příčinou jejich rozšíření jsou velmi mírné zimy a příhodné podmínky. Nutrie se pak rozmnožuje i několikrát za rok a z jednoho vrhu jsou tři až šest mláďat.

Kvůli nízké úmrtnosti nutrií v souvislosti s jejich překrmováním je toto přemnožení podle odborníků pochopitelné. „Na řekách a vodních plochách v zastavěných oblastech je hustota populace mnohdy větší než ve volné krajině,“ uvedl Ondřej Mikula z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Zákaz krmení vydaly nedávno Pardubice, Český Dub na Liberecku, či Kuřim na Brněnsku.

Zdroj: České noviny

Autor: Julie BordášováSouvisející články