Připravte se na sirény. Po několika měsících se znovu rozezní

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
hasici zkouska siren
Zdroj: Trygve Finkelsen / Shutterstock.com

Ve středu 1. června proběhne po třech měsících tradiční zkouška sirén. Hasičský záchranný sbor obnoví tuto zkoušku a upozorňuje na to na svých stránkách i sociálních sítích. Text, který před spuštěním samotného varovného signálu informuje o zkoušce, zazní také v angličtině.

Hasiči vyzývají k tomu, aby lidé řekli o zkoušce sirén také svým přátelům z Ukrajiny. Není se tak čeho bát. Zkouška sirén byla zrušena od března do května právě kvůli uprchlíkům z Ukrajiny, aby neměli lidé strach, že se něco děje. Připravit se musí na nepřerušovaný tón po dobu 140 vteřin.

Ještě před sirénou zazní text česky i anglicky

Zkouška sirén probíhá pravidelně od října roku 2002, podle vyhlášky Ministerstva vnitra České republiky. Každou první středu v měsíci mohou lidé po republice slyšet hlášení, že probíhá zkouška sirén. Před samotnou zkouškou bude znít informace, aby se lidé připravili na sirény.

Sirény jsou takto testovány, ale kvůli uprchlíkům z Ukrajiny se od tohoto zvyku upustilo. Zvuk sirén by je mohl vyděsit. Zkoušky se obnoví právě na Den dětí, který vychází na středu. „Z rozhodnutí generálního ředitele bude pravidelná zkouška sirén od června obnovena,“ řekla Pavla Jakoubková z Generálního ředitelství Hasičského sboru ČR.

Zkouška sirén je podle Jakoubkové důležitá aktivita: „Pouze aktivací signálu lze ověřit, že siréna plně funguje a má požadovanou slyšitelnost v okolním prostředí,“ stojí na webových stránkách hl. města Prahy. Zkouška probíhá nejen u nás, ale také v dalších evropských zemích.

Zkouška sirén byla několikrát zrušena

Existují ale výjimky, ve kterých se sirény nerozezní. V poslední době se jednalo o říjen roku 2020, kdy byl vyhlášen nouzový stav kvůli pandemii koronaviru. Pravidelná zkouška neproběhla ani v roce 2009 nebo 2013, kdy se Českem prohnaly povodně.

Když byl v roce 2010 návštěvníkem České republiky americký a ruský prezident, zkouška se také zrušila, aby v lidech nevyvolávala paniku, uvedl iDNES. A jaký text můžete slyšet ještě před zkouškou? „Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén. Za několik minut proběhne zkouška sirén. Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén.“

Pro anglicky mluvící text zazní také v této řeči: „Test of sirens, test of sirens, test of sirens. Test of sirens will continue within several minutes. Test of sirens, test of sirens, test of sirens.“ Anglický překlad je určen hlavně ukrajinským uprchlíkům.

Zdroj: Hasiči ČR, Praha, iDNES

Autor: Raina TomanováSouvisející články