Řada nemocnic si podle zjištění ombudsmana stále účtuje poplatky za přítomnost otce u porodu. Ve většině případů je to nezákonné

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
mimino
Zdroj: Shutterstock

V mnoha krajích České republiky už otcové nemusí platit žádné poplatky za přítomnost u porodu. V těch zbývajících si ale nemocnice platby za služby či nezbytné úkony spojené s přítomností u porodu účtují. Pokud o přítomnost u porodu stojí další osoby, jsou poplatky na řadě míst samozřejmostí, vyplývá ze zjištění Úřadu ombudsmana.

5. květen je oficiálně Mezinárodním dnem porodních asistentek. Úřad ombudsmana proto přináší přehled všech porodnic a také poplatků, které se v nich musí v souvislosti s přítomností otce či jiné osoby u porodu uhradit. Jedná se o soupis veřejně dostupných informací na webech jednotlivých nemocnic.

Platby spojené s přítomností třetích osob u porodu ke konci letošního dubna požadovalo celkem 18 ze 79 českých porodnic. Částky se přitom v nejvíce případech pohybovaly od 100 do 300 korun, v pěti nemocnicích u nás ale vyjde taková účast otce u porodu až na 1000 korun.

Ústavní soud k situaci promluvil už v roce 2016

Mezi základní práva pacienta patří i možnost mít u sebe během hospitalizace v nemocnici někoho blízkého. Zákon ovšem upřesňuje, že přítomnost dalších osob musí být v souladu s jinými právními předpisy a vnitřním řádem nemocnice. Samozřejmě také nesmí dojít k narušení práce.

K poplatkům za přítomnost otce u porodu se zákony v ČR vyjadřují jen krátce. V roce 2016 nicméně Ústavní soud jasně nastínil, že nemocnice nesmí zaplacením přítomnost doprovodu na porodním sále podmiňovat. Konstatoval ale, že úhradu nemocnice žádat může za služby, které jsou doprovodu rodičky poskytnuty nad rámec.

„Problém spojený s doprovodem bývá nezákonná platba za přítomnost otce či jiné osoby u porodu. V nemocnici se obecně můžeme setkat s platbami za služby, které jsou poskytovány nad rámec běžné péče. Do této kategorie však nepatří přítomnost otce u porodu, jak vyjasnil Ústavní soud,“ informuje Liga lidských práv.

Na úřad ombudsmana se proto obrátila řada rodiček, které tvrdí, že některé nemocnice jdou v tomto případě proti zákonům.

„U našich stěžovatelů jsme se setkávali také s tím, že nemocnice jim sice účtovaly položky nazvané jako ‚edukace‘ nebo ‚poučení‘, ovšem rodiče namítali, že dotyčné nikdo o chování na sále nebo bezpečnosti neproškolil, a platili tak za službu, kterou nedostali,“ popsala v tiskové zprávě zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.

Podpis při porodu

Podle iDNES dochází často k situaci, kdy rodičky dostávají těsně před porodem k podpisu papíry, ve kterých souhlasí s platbami. Jde přitom ale o situaci, ve které nejsou úplně schopny posoudit, co vlastně podepisují a zda jsou takovou věc ochotny udělat.

„Ústavní soud kromě nákladů na topení, osvětlení nebo užitkovou vodu výslovně zmiňuje také hygienický oděv, dezinfekční prostředky, roušku či návleky na boty. Přitom, když jsem procházel aktuální informace na stránkách porodnic, je poskytnutí jednorázového oblečení poměrně častým důvodem požadované úhrady v souvislosti s přítomností u porodu,“ popsal právník Martin Ježek.

Například porodnice v Mělníku si účtuje za přítomnost otce u porodu 140 korun, a to právě za poskytnutí jednorázového oděvu. Ta ale na dotazy ohledně toho, proč takové požadavky má, médiím neodpověděla. Poplatek vybírá i Fakultní nemocnice Hradec Králové. Ta si účtuje 180 korun za edukaci a poučení.

Naopak ve Fakultní Thomayerově nemocnici otec za přítomnost u porodu nic neplatí. „Moje partnerka rodila v srpnu loňského roku, u porodu jsem byl, ale nic jsem neplatil,“ potvrdil pro Přehledně24 František, otec osmiměsíčního chlapečka.

Zdroj: Úřad ombudsmana, iDNES, Ústavní soud, Liga lidských práv, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články