Schillerová: Ostrá slova o Babišovi a Pirátech. Tohle všechno si o nich myslí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
alena schillerova
Zdroj: Profimedia.cz

Ministryně financí Alena Schillerová je nejen nejvlivnější česká politička, ale podle zpravy.aktualne.cz povede kandidátku ANO na jižní Moravě do podzimních sněmovních voleb. V rozhovoru promluvila i o Babišovi a o tom, proč si nedělá hlavu z velkého státního schodku.

Proč jí premiér tolik věří a sází na ni, neumí ministryně vysvětlit, ani se ho na to osobně neptala. „Vzpomínám si na jeden z prvních rozhovorů s ním, když jsem byla jmenovaná v lednu 2016 jeho náměstkyní pro daně a cla. Tehdy mi řekl: Mně je úplně jedno, jestli jste žena, nebo muž, jestli jste stará, nebo mladá. Mě zajímá jenom váš výkon,“ řekla.

Bohuslav Sobotka o ní v roce 2017 řekl, že je prodlouženou rukou Babiše a že jí jako ministryni financí v žádném případě nechce. „Sobotka se nikdy se mnou nesešel, nikdy se mnou nemluvil, nikdy mi nedal šanci si s ním promluvit. Brala jsem to tak, že on svá slova o mně řekl už v rámci předvolebního boje,“ reagovala.

Rozhodně není Babišova podržtaška

Schillerová také odmítá tvrzení, že by dělala všechno tak, jak Andrej Babiš chce. Dle jejích slov se oni dva hádají ze všech nejvíce. „Možná bychom spolu tak dlouho ani nespolupracovali, kdybych si neuměla své věci obhájit. Máme spolu korektní, přátelský vztah, ale vůbec nemám pocit, že by mě nutil k tomu, abych se mu podřizovala. Naopak. On by si mě nevážil,“ řekla v rozhovoru.

Web poukázal také na to, že tvrdí, jak nerada rozhazuje peníze, přesto dluh naší země rapidně roste. „Určitě vstoupím do historie jako ministr financí s největšími schodky, ale umím s tím žít. Neuměla bych žít s tím, že jsme nepomohli lidem. Rozhodně ale nejsem rozhazovačná ministryně,“ řekla.

„Jsem přesvědčena, že jsme mnohým podfinancovaným skupinám obyvatel v minulých letech výrazně finančně pomohli, například učitelům, policistům. Seniorům jsme přidali průměrně 3800 korun,“ zmínila s tím, že pomoc seniorům byla prioritou číslo jedna, protože věděla, že peníze zpět do kasy by mohla získat z revizí sociálních dávek.

Čáru přes rozpočet nejen jí udělala koronavirová krize, která mnohé plány ministerstva zhatila. „Kritici z řad opozičních politiků tvrdí, ať šetřím, a přitom chtějí všude přidávat,“ reaguje na reakce ze strany opozice v rozhovoru Schillerová.

Jasno má i v tom, jak napumpovat peníze do státní kasy. „Zmrazíme například platy ústavních činitelů či rozpočet na platy úředníků. A budu důsledně trvat na snížení provozních výdajů rozpočtových kapitol příští rok o 5 až 10 procent,“ řekla a dodala, „dále zrušení daně z nabytí nemovitostí, které přinese příští rok snížení téměř 200 pracovních míst a úsporu peněz na platy zhruba 100 milionů korun.“

V rozhovoru pro zpravy.aktualne.cz si rýpla i do nových koalic. „Především bych nerada, aby se tady vytvořila koalice proti Babišovi, k čemuž to směřuje, a to jenom za cenu vyhnat Babiše z politiky. Také mi není jasné, jak by v jedné vládě mohli sedět křesťané z KDU-ČSL a vedle nich Piráti, kteří chtějí polyamorii.“

Piráti rozhodně ne, Václav Klaus byl její oblíbenec

Alena Schillerová také jasně zdůraznila, že koalice s Piráty je pro ni osobně nepřijatelná. Dále prozradila, že byla voličkou strany ODS, ale kauza s Nečasem ji přiměla zamyslet se nad tím, koho jiného bude volit. Promluvila i o Václavu Klausovi.

„Líbilo se mi, že byl jasný lídr. Mrzelo mě, že se na ODS začali později nalepovat různí pochybní lidé, vznikly problémy kolem sponzorství strany. Potom jsem je ještě volila částečně z nostalgie, když jim šéfoval Topolánek. I když mi bylo líto, že už tam není Václav Klaus,“ řekla v rozhovoru.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články