Sněmovna schválila konec velkého „techničáku“. Ministerstvo chystá i další změny

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Technicky prukaz auto
Zdroj: Profimedia

Další krok k digitalizaci. Tak popisují představitelé vlády novelu zákona, která ruší velké technické průkazy. Ty se od roku 2024 už nebudou vydávat. Místo nich budou majitelé vozidel dostávat malé technické průkazy, které ale budou obsahovat více informací, než tomu bylo doposud.

Novelu zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích schválila Poslanecké sněmovna 14. října. A to na základě pozměňovacího návrhu, který připravilo ministerstvo dopravy a který předložil Stanislav Blaha z ODS.

Konec velkého technického průkazu

V novele je mimo jiné stanoveno zrušení velkého technického průkazu. Změny se ale budou týkat i osvědčení o registraci vozidla, tedy takzvaného malého technického průkazu. Na svém facebookovém profilu to potvrdil i ministr dopravy Martin Kupka.

„Směřujeme tak k tomu, aby od začátku roku 2024 nebyla papírová podoba velkého technického průkazu vůbec potřeba. Všechny důležité údaje z něj budou dostupné elektronicky, případně na malém technickém průkazu,“ vysvětlil ministr.

Řidiči budou osvědčení měnit postupně

Lidé tak budou vracet velké technické průkazy, ale také měnit ty malé. Ty nové totiž budou mít trochu jinou podobu a budou obsahovat více informací. Podle ministerstva dopravy to ale pro majitele automobilů nebude představovat žádnou zvýšenou zátěž.

„Neuvažujeme o žádné jednorázové nebo termínované lhůtě na výměnu. Pro majitele nových vozidel se nic nezmění, registrovat se bude stejným způsobem, pouze bude úřad vydávat jen jeden registrační doklad,“ vysvětlil podle TN.CZ Kupka.

Ostatní řidiči budou měnit doklady průběžně. Lidé budou moci vyměnit staré průkazy za jeden nový „techničák“ na registru silničních vozidlech kdykoliv se jim to bude hodit.

První krok k větší digitalizaci

„Ušetříme tím miliony korun, nervy řidičů a zbavíme se zbytečné byrokracie,“ napsal na sociální síť ministr dopravy Kupka. Podle webu Autosalon.tv by se ve výsledku mohlo jednat o úsporu až dvaceti milionů českých korun ročně.

Jedná se o jeden z uskutečněných plánů na digitalizaci dopraví agendy, kterou současná vláda chystá. Dalším krokem bude spuštění takzvaného Portálu dopravy. Ten bude shromažďovat informace o řidičích, ale také o vozidlech, plavidlech či letadlech.

Zdroj: Poslanecká sněmovna ČR, Facebook, TN.CZ, Autosalon.tv

Autor: Markéta MladáSouvisející články