Spotřeba piva loni vzrostla. To čepované je ale na historickém minimu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pivo
Zdroj: Pexels

Během pandemie koronaviru se spotřeba piva výrazně snížila. V loňském roce ale opět vzrostla. Pivovary loni uvařily 20,55 milionu hektolitrů piva, meziročně tedy o 950 tisíc hektolitrů více. Spotřeba piva na jednoho obyvatele je 136 litrů za rok, vzrostla tak oproti roku 2021 o 7 litrů.

Ačkoli se objem výroby piva po dvou letech zvedl, stále se nedostal na úroveň před pandemií. Loni byl zhruba o milion hektolitrů nižší než v roce 2019, uvádí ČTK.

Čepované pivo je na historickém minimu

Celková spotřeba piva loni vzrostla. Zájem o čepované pivo je ale na historickém minimu, píše server Naše voda. Pro srovnání v roce 2009 se téměř polovina piva zkonzumovala v hospodách a restauracích. Loni to ale bylo jen 31 %.

„Rostoucí ceny a ekonomická nejistota bohužel drží lidi více doma, což má nepříznivý dopad na sektor gastronomie. Vláda navíc nyní uvažuje o zvýšení DPH na stravovací služby a čepované pivo, což by pro řadu nejen vesnických hospod mohlo znamenat definitivní hřebíček do rakve,“ řekla pro ČTK Martina Ferencová, výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

V České republice pijí daleko více pivo muži než ženy. Přesto ale i u něžného pohlaví obliba chmelového nápoje stoupá, a většina osob ho dokonce před vínem upřednostní.

Podle výzkumu Plzeňského Prazdroje má raději pivo než víno celkem 52 % žen. Důvodem je stoupající nabídka nápojů, ale i kvalita a čistota českých hospod.

Čepované pivo lidé omezují i kvůli ceně

„V roce 2021 byla v průměru na celou zemi 47 Kč za půllitr piva, v roce 2022 už 52 Kč, což je meziroční nárůst o téměř 11 %,“ uvádí server Kurzy. I to je pravděpodobně důvodem, proč obliba především čepovaného piva klesá.

Na druhou stranu podle reakcí veřejnosti se zdá, že příčin je více. „Pivo jsem omezil, ale ne kvůli ceně. Lít do sebe pivo obden prostě není dobré,“ píše na facebooku například pan Radek.

Zdroj: Přehledně24, ČTK, Naše voda, Plzeňský Prazdroj, Facebook

Autor: Shani MaiováSouvisející články