Popularita nealkoholických piv ve světě stoupá. V Evropě vede Francie

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
nealkoholicke pivo
Zdroj: Shutterstock

Poptávka po nealkoholických pivech v posledních měsících ve světě velmi vzrostla. Podle generálního ředitele jedné z předních společností zabývajících se nealkoholickým pivem Billa Shufelta tvoří nealkoholická piva v USA až 2 % veškerého piva prodávaného v obchodech s potravinami. V konzumaci nealkoholických nápojů v současné době v Evropě vede Francie.

„Toto je okamžik, na který jsme dlouhé roky čekali. Nealkoholické pivo ještě před pár lety tvořilo sotva 0,3 % z toho, co se prodá v obchodech. Teď ale poptávka po těchto nápojích velmi stoupá,“ řekl Shufelt podle CNBC.

A jeho slova potvrzuje i Brandy Rand, ředitel společnosti IWSR. Podle toho v současné chvíli poptávka po nealkoholickém pivu v USA překonává jiné země jak v procentuálním měřítku, tak i v objemu, který se v zemi vypije, uvádí FOX6. V Evropě jsou na tom nejlépe Francouzi.

Trend se rychle šíří

Francouzský prezident Emmanuel Macron podle deníku The Guardian před časem prohlásil: „Piju víno každý den. Na snídani, k obědu i po večeři.“ Díky tomu měla ve Francii stoupnout oblíbenost některých vinic.

Ty ale kromě vína klasického vytváří také nápoje nealkoholické. A stejně je na tom celá řada pivovarů, kterým v současné době právě na základě těchto nápojů rostou zisky.

„Asi 80 % našich zákazníků stále pije alkohol, ale mají zájem střídat klasické nápoje také s těmi bez alkoholu. Na začátku si lidé mysleli, že našimi zákazníky budou převážně muslimové nebo těhotné ženy, a přestože tito zákazníci přicházejí a jsou vítáni, tvoří pouze 20 %,“ řekl Augustin Laborde, majitel jednoho z podniků.

Popularita roste i v Česku

V České republice jsou nealkoholické nápoje také velmi oblíbené. Mladší generace se snaží žít zodpovědně, alkoholu příliš neholdovat, v oblibě jsou u nás především ochucená piva, která sice alkohol obsahují, obvykle je to ale jen jeho minimum.

„Když jdu na nějakou akci, dám si spíš nealkoholické pivo nebo jednom nějaké ochucené. Klasické piju spíše v menším kolektivu s přáteli. Řekl bych, že to většina mých vrstevníků má stejně,“ říká sedmadvacetiletý Alex z Prahy.

Úplně nealkoholická piva jsou pak oblíbená především mezi řidiči. „Dříve jsem si dával tonic, ale teď piju zásadně nealko pivo. Nijak mi to nevadí, a dokonce jsem si na něj jakožto řidič tak moc zvykl, že si dám často nealkoholické pivo i doma raději než to klasické,“ svěřil se pro Přehledně24 pětapadesátiletý motorista.

Zdroj: CNBC, Fox6, The Guardian, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články