Vláda pracuje na návrhu o legalizaci marihuany. V roce 2024 ji možná koupíte legálně v obchodě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marihuana
Zdroj: Shutterstock

Vláda v současné době připravuje návrh na částečnou legalizaci marihuany. Už v roce 2024 by si tak dospělí Češi mohli v některých specializovaných obchodech koupit konopí beztrestně. Server iDNES informuje, že pro nákup návykové látky by ovšem museli být registrováni ve státním systému, který by zajišťoval, že si konopí budou kupovat lidé nad 18 let a jen v povoleném množství měsíčně.

„Bude tam pravděpodobně i limit množství vydaného za měsíc. Pořád pracujeme s variantou, že bude nějaké omezené množství samopěstování a nějaké občanské sdružování – několik lidí, kteří by si potom mohli třeba pěstovat společně na nějakém prostoru omezeném metry čtverečními,“ popisuje pro Českou televizi národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Podle většiny Čechů by se současné zákony ohledně držení a pěstování konopí měly zmírnit. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio pro občanskou iniciativu Charta 420. Pro zmírnění či uvolnění zákonných podmínek týkající se konopí je 64 % dotazovaných.

Opozice je proti

Současný návrh, že by se měly podmínky skutečně zmírnit, a dokonce by bylo možné konopí legálně koupit, silně kritizuje opozice. ANO a SPD se obávají zvýšení počtu uživatelů mezi dětmi a růstu nákladů na léčbu závislých.

„Jakmile něco legalizujete, tak nastavíte pravidla. Takže by vlastně tomu státu vznikly náklady na to, aby se kontrolovalo, zda se to dodržuje,“ myslí si podle ČT poslanec a expert na oblast závislostí Marek Novák za ANO.

Legalizace se nelíbí i některým občanům. Například pod příspěvkem Ivana Bartoše, který sdílel na twitteru výsledky průzkumu, někdo napsal: „Když jsem proti legalizaci, protože znám několik lidí, kterým marihuana zničila mozek, znamená to, že pro Piráty nejsem Čech, nebo že nejsem člověk?“

Na to mu ale jiný uživatel odpovídá: „Lidí, kterým zničil mozek alkohol, je mnohonásobně více, žijí mezi námi a rum koupíte v každé trafice.“ Piráty pak podporuje i další komentář: „Souhlas a držím palce, jen už by to chtělo nějak dotáhnout. Návrhy konkrétních bodů v zákoně o legalizaci a obrázků babiček s konopnou mastí jsem už viděl dost. Než pořád opakovat, jak jsou dnešní postihy za marihuanu tvrdé a nefér, bych rád viděl nějaké konkrétní činy a pokrok.“

Rekreační užívání bych legalizovala, říká Nerudová

Danuše Nerudová patří k favoritům mezi kandidáty na prezidenta. Ona sama s návrhy Pirátů souhlasí a podle jejích slov by bylo dobré rekreační užívání marihuany legalizovat.

„Byla bych pro legalizaci rekreačního užívání marihuany. Snad všichni jsme si vyzkoušeli na gymnáziu alespoň jednou ubalit jointa. Ale my jsme přišli na to, že to skutečně není úplně věc, kterou bychom chtěli dál dělat,“ řekla v rozhovoru podle serveru Expres.

Prohlásila také, že není druhá Čaputová a na rozdíl od Slováků naše země v tomto ohledu postupuje kupředu. Na tom se shodla i s některými uživateli facebooku, kteří komentovali příspěvek Jindřicha Vobořila. „Ještě že vás tady máme. Když vidím, jakým směrem se to uchyluje na Slovensku, tak je mi zle,“ napsal někdo.

Povolit rekreační užívání marihuany se v současné době chystá také Německo, informuje Česká televize. V souladu se zákonem by měl být nákup, držení a konzumace 20 až 30 gramů pro osobní spotřebu. Osobám mladším osmnácti let bude užívání této drogy nadále zapovězeno, píše server.

Zdroj: iDNES, Charta 420, Česká televize, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články