Omezit, nebo zakázat kratom? Jako sběratelský předmět visí látka v regulačním vzduchoprázdnu, to se má ale změnit

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kratom
Zdroj: Shutterstock

Je zákonem vedený jako sběratelský předmět. Přitom jde o návykovou látku, která je v posledních letech velmi oblíbená především u mladých lidí. Kratom podobně jako káva dodává tělu energii a zvyšuje lidskou pozornost. V přehnaném množství je ale nebezpečný. Stát tak v současné době začíná pracovat na jeho regulaci.

Kratom je strom, z jehož listů se vyrábí jemný prášek. Ten se následně smíchá s vodou a pro svou hořkou chuť někdy také s různými sladkými sirupy a následně se pije zastudena jako ledový čaj, popisuje web Jíme to.

Kratom se původně využíval jako lék. V menším množství má účinky velmi podobné kávě. Dodává tělu energii a využívají ho rádi především mladí lidé k udržení pozornosti. Vzniká na něm ale velká závislost. Ve větších dávkách působí jako analgetikum, otupuje lidské smysly a mírní bolest.

Ve vysokých dávkách má ale kratom účinky podobné marihuaně. Vyvolává halucinace a vzniká na něm silná závislost. Přesto je v současné době produkt přístupný prakticky komukoli. Jakožto u sběratelského předmětu u něj není prodej nijak regulován a mohou si ho koupit i nezletilí. A právě to by chtěl stát změnit.

Zakázat, nebo omezit?

České úřady vedou v současné době debatu o tom, jakou regulaci ohledně kratomu zavést. Někteří se přiklání k tomu, že by měl být jeho prodej například omezen a zakázán osobám do 18 let. Jiní jsou podle serveru Novinky pro úplný zákaz prodeje.

V současnosti se dá kratom pořídit na internetu nebo ve speciálních automatech. To se nelíbí národnímu protidrogovému koordinátorovi Jindřichu Vobořilovi. „Kratom má psychotropní účinky a všichni zasvěcení to vědí. Ve větších dávkách má pravděpodobně zavislostní potenciál podle zatím dostupných informací/studií. Nedá se tedy k tomu přistoupit jinak než opatrně!“ napsal na svém facebooku.

„Jsme připraveni kratom zařadit na seznam návykových látek novelou vládního nařízení v řádu měsíců. Vyvolává závislost a v poslední době se velmi zvedlo užívání a nadužívání této látky. Čeká nás připomínkové řízení, ale doufáme, že to bude co nejdříve,“ řekl pro Novinky mluvčí ministra zdravotnictví Ondřej Jakob.

Sběratelský předmět

Kratom visí prakticky v regulačním vzduchoprázdnu. Je označen jako sběratelský předmět a jako takový nemá s návykovými látkami legislativně nic společného. O tom informovala na svém webu například i Pirátská strana, která je také pro zavedení regulace látky.

„Kratom se v České republice v současné chvíli nachází v šedé zóně, je obchodován jako sběratelský předmět. To způsobuje několik úrovní nežádoucích jevů. Jedním z hlavních problematických aspektů neregulovaného kratomu je bezpochyby jeho dostupnost dětem a mladistvým,“ uvedla členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a vedoucí meziresortního týmu Pirátů Návykové chování Janka Michailidu.

Piráti přitom dlouhodobě bojují například za legalizaci marihuany, která by kromě snížení nelegálních prodejů pomohla státu také finančně. Výnosy z daní by v takovém případě vyšly až na 2 miliardy korun ročně. Na druhou stranu je ale konopí stále nějak regulované a u kratomu by mělo platit totéž.

V současné době si může kratom koupit kdokoli. Ačkoli je jeho užívání nebezpečné, mají k němu přístup i děti. Minimálně to by se mělo v budoucnu změnit. Zda bude ale kratom zakázán úplně, nebo bude jeho prodej pouze omezen, zatím jisté není.

Zdroj: Pirátská strana, Novinky, Jíme to, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články