Vyšší daně na návykové látky mohou státu přinést až 15 miliard korun. Legalizace konopí by přinesla další 2 miliardy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
iqos
Zdroj: nikkimeel/Shuttersock

Díky novému zdanění návykových látek by mohl stát získat až 15 miliard korun ročně. Informoval o tom národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, který na tiskové konferenci představil nová opatření a jejich financování.

Do prevence a léčby závislostí v současné době investuje stát zhruba 300 milionů korun ročně. Podle Vobořila by to ale nově měla být alespoň miliarda. Díky penězům, které stát vybere s novým zdaněním, si to může nově dovolit, uvádí ČTK.

„Když mluvíme o daních, tak je možno vybrat mezi 11 až 15 miliardami korun navíc. Chceme hovořit o nových daních,“ uvedl Vobořil. Vláda ve svém programovém prohlášení uvedla, že proti závislostem chce postupovat podle vědeckých zjištění. Slíbila také dostatek financí na prevenci i služby.

Zdražení návykových látek

Vobořil navrhuje zdražit mimo jiné i veškeré cigarety včetně elektronických, dále pak nikotinové sáčky a jiné tabákové výrobky. „V akčním plánu je několik priorit. Jednou z nich je regulovaný trh s konopím, tabákem, alkoholem a hazardem. Druhou je zlepšení prevence a sítě pomoci lidem závislým na alkoholu, tabáku, nelegálních drogách a hazardu. Další počítá s novým nastavením daňového systému v oblasti tabákových výrobků,“ potvrdil podle iDNES.

Podle webu Kurzy vydávají české domácnosti za tabákové výrobky 4,3 procenta svých celkových spotřebitelských výdajů. Jedná se o druhou nejvyšší hodnotu v EU, na prvním místě je Lucembursko. V průměru domácnosti v EU utrácejí za tabák pouze 2,1 procenta svých celkových spotřebitelských výdajů, píše web.

Podle Vobořila by mělo být razantnější zdanění tabákových výrobků zavedeno v roce 2024. „Na tabák a cigarety platí ještě pro příští rok limit navýšení spotřební daně o pět procent, od roku 2024 už by se mohla zvýšit až dvojnásobně, tedy o pět až deset procent,“ řekl.

Legalizace konopí?

Kromě legalizace tabákových výrobků se v poslední době hodně hovoří i o legalizaci konopí. Podle webu Zdravé zprávy by se legalizací této látky na Českém trhu nejen snížil nelegální obchod, ale navíc by došlo k výnosům, které v současné době česká pokladna potřebuje.

„Podle odhadů by mohl roční výnos daně z konopí jen v rámci českého trhu dosahovat až dvě miliardy korun,“ píše se v Akčním plánu závislostí pro následující tři roky. Za legalizaci konopí dlouhodobě bojuje Česká pirátská strana, podle které by výnosy na daních mohly být mezi 600 miliony až 1,8 miliardami ročně.

„Zlegalizujeme konopí. Protože v době krize musíme hledat nejen úspory, ale také zdroje příjmů. Konečně! Bude to vítězství svobody a rozumu,“ píše strana na své sociální síti.

Zdroj: ČTK, Prohlášení vlády, iDNES, Kurzy, Zdravé zprávy, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články