Tomio Okamura se omluvil za výroky Markéty Pekarové Adamové. Poslal dopis maďarskému velvyslanci

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
tomio okamura
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Tomio Okamura se omluvil za výrok předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéty Pekarové Adamové, která se obula nejen do české vlády, ale také do té maďarské. K Okamurovi se pak přidal i poslanec ANO. Omluvu předseda SPD napsal v úterý.

Omluva skončila v rukou maďarského velvyslance. O Maďarsku se Markéta Pekarová Adamová nevyjadřovala lichotivě, na začátku ledna na své sociální sítě, že Češi už svého Babiše vyhnali, a teď je řada na Maďarsku. Svým rokem ale předsedkyně sněmovny spustila vlnu kritiky.

K Okamurovi se připojil i Berkovec za ANO

Tento výrok byl ihned okomentovaný. Hnutí SPD chtělo, aby se o něm jednalo, kromě Okamury totiž omluvný dopis poslalo i několik dalších poslanců, mezi nimi byl i Stanislav Berkovec z hnutí ANO. Výroky o Maďarsku považují mnozí za nepřátelské, uvedl server iDNES.

Pekarová Adamová se ve svém příspěvku pustila do maďarského premiéra Viktora Orbána. Vyčítala mu například, že se spolčuje s Ruskem a Čínou na úkor svých spojenců. Není to ale jediná výtka, která od ní na jeho konto přišla. Své postřehy napsala na sociální síť twitter, odkud se dostaly na další sociální sítě.

„Pro ČR je důležité, aby Maďarsko v dubnových volbách zvolilo změnu – stejně jako my,“ uvedla například. V Maďarsku se budou volby teprve konat a tímto výrokem na ně politička upozornila.

Václav Klaus volá po jejím odvolání. Sama předsedkyně Sněmovny si ale za svými slovy stojí i po několika dnech od zveřejnění.

„Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán,“ otevřeně napsala svůj názor Pekarová Adamová.

Kritika nejen Andreje Babiše, ale také maďarské vlády

Pekarová se netají tím, že není příznivcem Andreje Babiše. Kromě toho přišla s kritikou právě na maďarského premiéra.

Institut Václav Klause s jejími nesouhlasí, což dál také najevo. Navíc žádá, ať Česko vydá prohlášení, ve kterém se bude od jejích slov distancovat.

„Nehorázné výroky předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéty Pekarové Adamové o tom, že Maďaři mají v nadcházejících tamních parlamentních volbách vyhnat svého dlouholetého premiéra Orbána, jsou těžko uvěřitelným, v historii česko-maďarských vztahů naprosto bezprecedentním nepřátelským útokem ze strany jednoho z našich nejvyšších ústavních činitelů,“ píše se na webové stránce Klaus.cz

Strany se sice spojily na konci roku 2020, ale neshodnou se na zásadních věcech. Opoziční koalice zahrnuje hnutí Momentum, pravicový Jobbik a zelenou stranu Dialog za Maďarsko.

Zdroj: Facebook, iDNES, Klaus.cz

Autor: Raina TomanováSouvisející články