Ukrajinských dětí je ve škole zatím minimum, vše zřejmě změní začátek školního roku

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Gazdik Petr
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Česká školní inspekce se vydala do českých škol, aby zmapovala začleňování ukrajinských dětí do tuzemského vzdělávacího systému. Podle dat, která zveřejnila ve své zprávě, prozatím nastoupila do základních škol pouhá třetina školou povinných ukrajinských dětí. Do školek jich byla umístěna zhruba čtvrtina. Vetší zájem očekává ministerstvo v září.

Do českých školských zařízení nastoupil jen zlomek dětí, které jsou na našem území momentálně evidované jako ukrajinští uprchlíci.

Podle dat prezentovaných na tiskové konferenci ministerstva školství se má jednat o 3 310 dětí, které jsou nyní v mateřských školách a 23 204 ukrajinských dětí, které docházejí do základních škol. Předpokládá se, že k citelnému nárůstu dojde v září.

Podle Gazdíka je nutné efektivnější rozdělení uprchlíků

Některá školská zařízení hlásí potíže s kapacitou už nyní. Podle zprávy se má jednat až o 50 % základních škol a o 20 % těch mateřských. Podle ministra je hlavním problém nikoliv kapacita škol, ale nerovnoměrné rozmístění ukrajinských uprchlíků.

„Když to zjednoduším, tak tam, kde jsou místa ve školách, tam není pro ukrajinské maminky bydlení a práce, tam kde bydlení a práce je, tam zas nejsou místa ve školách,“ vysvětlil Gazdík v pořadu Události, komentáře. Tuto situaci by měl pomoci vyřešit zákon Lex Ukrajina 2.

Integrace, ale s mírou

Ministr školství tak v září neočekává žádné velké komplikace. Ředitel fakultní ZŠ Pedagogické fakulty UK Mezi Školami Petr Kubička ovšem v pořadu České televize upozornil, že by se s integrací mělo zacházet opatrně a tak, aby nebyla ohrožena výuka českých žáků.

„Dostáváme se k tomu, že je ve třídách polovina českých dětí, což má zásadní vliv na výuku. Nechceme je, aby je to brzdilo, ale vliv to má,“ řekl v Událostech, komentářích.

Gazdík je přesvědčen, že si s touto situací poradily školy velmi dobře. Pouhá desetina z nich byla nucena přistoupit k oddělenému vzdělávání uprchlíků v ukrajinských třídách. Ostatní se pokouší ukrajinsky mluvící žáky integrovat přímo do tříd.

Učitelé dostali pochvalu

Pomoci jim při tom mají intenzivní kurzy českého jazyka. Učitelé také využívají online překladačů a s některými žáky se domlouvají rusky či anglicky.

„Smekám před jejich kreativitou. (…) Výkon, který předvedli, je obdivuhodný,“ řekl v České televizi. Stejně to vidí Klára Šimáčková Laurenčíková, zmocněnkyně pro lidská práva.

„Je to nesnadná zkouška. Jak byly české školy a čeští učitelé oprávněně unavení celou tou náročnou dobou s covidem, tak opravdu obdivuhodně nasedli a připravili se na další výzvy a zátěže. Můžeme být hrdí a ředitelům i učitelům poděkovat,“ uvedla v pořadu veřejnoprávní televize.

Zdroj: Česká školní inspekce, ČT24, CNN Prima NEWS

Autor: Markéta Mladá



Související články