Úřední změna pohlaví už by nemusela být podmíněna kastrací. Česko v tomto ohledu výrazně zaostává za dalšími evropskými státy

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Transgender
Zdroj: Shutterstock

Z českého právního řádu zmizí podmínka povinné kastrace pro úřední změnu pohlaví. V současné době je změna pohlaví v dokladech možná pouze v případě, že osoba podstoupí kastraci. Takový postup je ale podle tiskové zprávy zmocněnkyně pro lidská práva v rozporu s mezinárodními lidskoprávními úmluvami a závazky Česka.

„Evropský soud pro lidská práva i Výbor OSN pro lidská práva a mučení podmínku kastrace při změně pohlaví jednoznačně odmítají. Výbor OSN ji dokonce posuzuje jako mučení a nelidské zacházení, které musí skončit,“ uvádí ve zprávě zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

Ve spolupráci s ministerstvem spravedlnosti, s odborníky a nevládním sektorem je nyní představen krok, který povede k nápravě situace. Česká republika podle serveru Česká televize patří k posledním zemím v Evropě, ve kterých je kastrace pro úřední změnu pohlaví nutná.

Problémy na úřadech i u lékaře

Podle Kláry Šimáčkové Laurenčíkové způsobuje nesoulad mezi doklady a lidským vzhledem lidem problémy na úřadech i u lékařů. Člověk může vypadat jako žena, hovořit o sobě jako o ženě, neprošel ale kastrací a úředně je tak stále mužem, vysvětluje TV Nova.

V současné době se kastrací rozumí úplné odebrání varlat nebo vaječníků. „Jde o to, aby se lidé jako já nemohli rozmnožovat. Je to náročná série operací, kvůli které někteří trans lidé skončili s vážnými komplikacemi v několikaměsíční pracovní neschopnosti,“ říká pro Novinky Lenka Králová z organizace Trans*parent, která s přechodem z muže na ženu začala před čtyřmi lety.

Proti lidským právům

Že jsou současné podmínky proti lidským právům, si myslí například i ministr zahraničí Jan Lipavský, který na svém twitteru uvedl: „Trans lidé jsou lidé. Tečka. Dosavadní podmínka kastrace před úřední změnou pohlaví jde proti lidským právům. Poukazují na to instituce EU i OSN. Vítám proto iniciativu, která má tuto středověkou praxi ukončit. Většina Evropy už to udělala.“

Stejně tak celá Pirátská strana podporuje dění na svém facebooku. Lidé v komentářích se shodují na tom, že jde o velký krok kupředu.

Někteří pak poukazují také na to, že operaci mnoho osob nechce podstoupit kvůli nebezpečí, která s sebou přináší. „Děkuji vám! Já sama jsem stála před životem a smrtí po dokončení samotné kastrace,“ uvádí například paní Miluše.

„Doufám, že se nám to podaří úspěšně dotáhnout do konce. Nemůžeme být jednou z posledních zemí EU, která po svých občanech požaduje něco tak brutálního, jako je kastrace. Není to správné, lidské ani spravedlivé,“ píše na sociální síti náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.

Zdroj: Tisková zprávy zmocněnkyně pro lidská práva, Česká televize, TV Nova, Novinky, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články