V pátek očekávejte první sníh. Konec listopadu přinese až 10 centimetrů bílé nadílky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pocasi snih
Zdroj: Shutterstock

Martin na bílém koni sice letos 11. listopadu nepřijel, konec měsíce už by měl ale být chladnější a měly by se objevovat první sněhové přeháňky. Konkrétně už tento pátek by se na některých místech České republiky měl objevit první sníh. A to především na Moravě a ve Slezsku.

Meteorologové letos bílé Vánoce neočekávají. Ačkoli by kolem Vánoc sněžit mělo, ale bílo pravděpodobně dlouho nevydrží. Nicméně pokud patříte k těm, kteří netrpělivě vyhlíží první sněhové vločky, už 26. listopadu by vás mohlo počasí příjemně překvapit.

Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Teploty by vesměs neměly do konce týdne překročit hodnotu pěti stupňů. Napadnout by tak mohlo v některých oblastech až 10 centimetrů sněhu.

Z mrholení ke sněhu

Během čtvrtečního dne očekávají meteorologové spíše oblačno a zataženo. V Čechách bude docházet především k mrholení. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi jedním až pěti stupni Celsia, na východě výjimečně až sedmi stupni. V noci bude zataženo a oblačno.

„V pátek očekáváme první výraznější sněžení, které může zejména v jihovýchodní polovině republiky způsobit problémy v dopravě nebo energetice. Přiložená mapka znázorňuje úhrny srážek (v mm) za pátek 26. 11. ze čtyř předpovědních modelů,“ píše na Twitteru Hydrometeorologický ústav.

Ačkoli bude pátek spíše zatažený, meteorologové postupně očekávají především od jihovýchodu sněžení. To přejde postupně v déšť, bílo tak nejspíše dlouho nevydrží. Nejvyšší teploty vystoupají na nula až čtyři stupně Celsia.

Vydatnější na Moravě a ve Slezsku

„Na Moravě a ve Slezsku se očekává vydatnější sněžení, při kterém může napadnout až deset centimetrů mokrého těžkého sněhu,“ uvedla meteoroložka Jana Hujslová z ČHMÚ. I v sobotu by pak místy mělo být očekáváno sněžení, opět především v těchto oblastech republiky.

Lidé by se podle meteorologů měli o víkendu připravit na první ranní náledí, pozor je třeba dávat si nejen na ulici, ale hlavně na silnicích, kde by mohla námraza komplikovat provoz. V neděli bude oblačno až zataženo. Místy meteorologové upozorňují na mírné sněžení.

Sníh by se měl objevovat i příští týden hned od pondělí. Ačkoli podle všeho půjde spíše o ranní námrazy, které během dne postupně opadnou, sníh se objeví v noci a do večera bude opět pryč. Na nějaké vydatnější sněžení si budeme muset podle všeho počkat až do konce prosince, kdy meteorologové předpokládají první velké sněhové závěje.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články