Václav Klaus medaili od Putina nevrátí. Podle něj jde o laciné rusobijství

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Klaus Vaclav
Zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Válka na Ukrajině se mimo jiné projevila změnou nálad ve společnosti. Řada lidí vystupuje nejen proti Ruské federaci, ale také proti věcem a lidem s tímto státem spojeným. Příkladem může být Jarek Nohavica a Václav Klaus, kteří odmítli vrátit ocenění, jež obdrželi od ruského prezidenta. Co si o tom bývalý prezident myslí, řekl v sobotu Lidovým novinám.

Válečný konflikt na území Ukrajiny nevyhnutelně vedl k jistému despektu k Rusku. Ten je pravděpodobně ještě větší, než se předpokládalo. Kritizovány jsou například firmy, které se rozhodly z ruského trhu neodcházet, v poslední době je to třeba švýcarská společnost Nestlé.

Na černé listině kvůli vyznamenání

Své o tom ale ví i zpěvák Jaromír Nohavica. Ten se rozhodl nevrátit Puškinovu medaili, kterou obdržel v roce 2018 přímo z rukou Vladimira Putina. Ačkoliv se od chování hlavy ruského státu distancoval, několik měst mu v souvislosti s tím zrušilo koncert.

Podobnou situaci zažívá i bývalý prezident Václav Klaus. I on dostal Puškinovu medaili, a to v roce 2007. Byl dokonce prvním Čechem, který toto ocenění získal. Ani on však ocenění vracet nehodlá. Bylo by podle něj dětinské dělat nyní takto demonstrativní gesto.

„A není to žádná Putinova medaile. Je to medaile Puškinova. Já jsem ji také jako Puškinovu medaili, která se udělovala za kulturní činy a vědecké činy, dostal,“ řekl v rozhovoru pro Lidovky.

Laciné odsuzování lidí i věcí

Ještě dodal, že pokud po něm toto někdo chce, jedná se o laciné rusobijství, kterého se on sám odmítá účastnit. Naopak je podle něj důležité, aby nebyly a priory odsuzovány věci, které s válkou na Ukrajině nemají nic společného.

Jako příklad uvádí ruskou kulturu. Naráží tím na to, že v některých státech došlo k represím vůči ruským uměleckým dílům a jejich autorům.

Stejně tak si exprezident myslí, že by neměli být ostrakizováni obyčejní Rusové. Ti mají podle bývalého prezidenta jen malou moc něco ve své zemi změnit.

Kritizován za Rusko byl už dříve

Václav Klaus byl ale už v minulosti označován za rusofila, někdy dokonce za přímého podporovatele Putina. To je ale podle něj úplný nesmysl.

„Nikdy jsem nebyl ani proruský, ani proputinovský. Pouze jsem vždy odmítal lacinou protiruskou a protiputinovskou propagandu, která se mi zdá nedůstojná. A vždycky jsem se strašně zlobil na ty, kteří se k tomu snižovali,“ doplnil ještě v rozhovoru.

Zdroj: iDNES, Lidovky

Autor: Markéta MladáSouvisející články