Václav Klaus promluvil o pandemickém zákoně. Považuje jej za útok

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Klaus Vaclav
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Na osm stovek lidí se rozhodlo demonstrovat proti novele pandemického zákona. Poslanci SPD zase vetovali možnost jejího zrychleného schválení. Nyní se k ní vyjádřil i exprezident Václav Klaus.

Současný pandemický zákon má skončit k 28. únoru. Poslanci se tedy rozhodli vytvořit novelu, kterou chtěli schválit v legislativní nouzi ještě tento týden. Nyní ovšem dostali stopku od poslanců SPD, kteří odmítli začlenit toto téma jako mimořádný bod schůze.

Problém má opozice i občané

Vadí jim především to, že nový pandemický zákon je ještě přísnější, než byl původní pandemický zákon. „Pandemický zákon je jen jinak pojmenovaný nouzový stav,“ citovaly Seznam Zprávy předsedu hnutí SPD Tomio Okamura.

Novela se nelíbí ani části obyvatel, kteří proti ní dnes protestovali před Poslaneckou sněmovnou. Demonstraci svolala iniciativa Otevřeme Česko – Chcípl PES. Akce vzbudila značné kontroverze kvůli maketám šibenic, které si někteří z protestujících přinesli, jak informoval server iDNES.

Klaus: Je to útok na demokracii

O svůj názor na pandemický zákon se podělil i bývalý prezident České republiky Václav Klaus. Pro server Novinky.cz uvedl, že se podle něj jedná o útok na svobodu, demokracii a ústavní práva obyvatel.

Nelíbí se mu mimo jiné to, že značná část moci se přesouvá z rukou vlády a parlamentu do rukou ministerských úředníků. Podle novely dostanou úřady větší pravomoci a budou moci nařizovat testování nejen zaměstnanců, ale i podnikatelů, studentů či žáků.

Vláda se také rozhodla některé fráze ze zákona více zobecnit, aby tak postihla větší skupinu lidí. Reaguje tak na rozsudky Nejvyššího správního soudu, který řadu opatření zrušil, neboť v původním pandemickém zákoně nebyla dostatečně definována.

Podzim je ještě daleko

Klaus v tom ovšem vidí jen omezování ústavní svobody. „Útoky na svobodu byly v historii vždy vedeny pod zástěrkou vyšších cílů. Nedovolme, aby pod záminkou ochrany zdraví obyvatel dostaly vybrané ministerské aparáty do rukou takovouto represivní moc,“ vysvětlil pro Novinky.cz.

Tvůrci novely chtějí její prosazení co nejdříve, neboť se obávají další koronavirové vlny, která je očekávána opět na podzim. Podle Václava Klause je to ale příliš teoretický argument a podzimní vlna pro něj prozatím žádnou reálnou hrozbou není.

Zdroj: iDNES, Novinky.cz, Seznam Zprávy

Autor: Markéta Mladá



Související články