Ve čtvrtek v Praze došlo k masivnímu výpadku elektřiny. Zkomplikoval dopravu, vyjíždět museli i hasiči

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Proud Praha Semafory
Zdroj: David Malík / CNC / Profimedia

Výpadek proudu nebývalého rozměru se udál ve čtvrtek na většině území Prahy. Potíže začaly krátce po tři čtvrtě na devět ráno. Dodávka energie byla obnovena za necelou hodinu. Dle všeho byly potíže způsobeny poruchou na rozvodně na Chodově.

Elektřina vypadla především v centru města, dále také na Praze 4, Praze 5, Praze 9 nebo na Praze 10. Situace způsobila řadu komplikací. Zasahovat museli hasiči, ale také záchranná služba.

Výpadek pocítilo metro i automobily

Nejvíce se Pražanů dotkly problémy v dopravě. Kvůli výpadku proudu se zastavily všechny tramvaje v centru města a také na pravém břehu Vltavy. Devět minut nejelo metro na lince C. Problémy měly ale také vlaky. Podle CNN Prima NEWS nefungovalo mezi Braníkem a Vraným nad Vltavou zabezpečovací zařízení.

Problémy měli i lidé v automobilech. V jihovýchodní části hlavního města Prahy totiž přestaly fungovat semafory. Provoz se také zastavil v tunelu Mrázovka a ve Zlíchovském tunelu.

Hasiči museli vyprostit lidi z výtahů

Jak na svém twitteru vysvětlila Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy, jejich provoz krizové linky nebyl žádným způsobem omezen, neboť disponují vlastními generátory.

Služba naštěstí nemusela řešit nic závažného. Vyrazit ale musela k nemocnému, který byl doma připojen ke kyslíkovému přístroji. Ten totiž po výpadku proudu přestal fungovat. Vyjet museli také pražští hasiči, a to zhruba ke 20 případům, kdy lidé uvízli ve výtazích.

„Byla jsem zrovna u lékaře na Smíchově, a když jsem odcházela, tak nám bylo na recepci řečeno, že určitě nemáme používat výtah, protože v něm zrovna nějaká paní uvízla. Naštěstí hned dorazil vyprošťovací tým,“ sdělila pro Přehledně24 svědkyně výpadku Anna Malínková.

Proud vypadl také v některých nemocnicích. Podle zpravodajského webu TN.CZ výpadek zaznamenala Všeobecní fakultní nemocnice, Nemocnice na Františku a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Všechny ale bez problému najely na svůj záložní napájecí systém.

S problémy se potýkaly také některé webové portály, například server iRozhlas informoval na svém facebooku, že jeho webové stránky dočasně nefungují.

Viníkem byla rozvodna na Chodově

„Je to velmi nepříjemné, nezpůsobili jsme to, omlouváme se,“ řekl pro Aktuálně mluvčí energetické skupiny Pražská energetika (PRE) Petr Holubec. Dodal také, že obdobně velký výpadek nebyl v Praze už několik let. Společnost ČEPS, která dodává elektřinu právě PRE nakonec odhalila závadu na své rozvodně na Chodově.

„Dnes v 08:48 došlo v rozvodně 400 kV ČEPS na Chodově v Praze k technické poruše, která způsobila krátkodobý výpadek dodávek elektrické energie na území některých městských částí. Napětí v Praze bylo krátce po 09:30 obnoveno, rozvodna Chodov již je pod napětím,“ informovala podle webu Seznam Zprávy mluvčí společnosti Hana Klímová.

Na této rozvodně se nejednalo o první potíže. Jak vysvětlil Aktuálně radní Jan Chabr, jedná se o dlouhodobý problém, který je způsoben nedostatečnou kapacitou přívodních kabelů.

Zdroj: Aktuálně, TN.CZ, CNN Prima NEWS, Seznam Zprávy, Twitter, Facebook

Autor: Markéta MladáSouvisející články