Ve Znojmě opět hlídají přechody penzisté. Město se vrátilo k osvědčenému systému

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
policista prechod
Zdroj: Shutterstock

Znojemská policie tuto akci rozjela v roce 2019, kdy byl akutní nedostatek strážníků a bylo třeba posílit bezpečnost na přechodech před školami, kde se denně pohybují stovky menších i větších dětí. Vyzvala proto seniory k pomoci, proškolila je, a ti i po dvou letech dohlíží na dítka školou povinná.

„Tuto službu jsme zavedli v roce 2020. Výrazně do ní ale zasáhla distanční výuka, kdy jí nebylo třeba. Zjistili jsme ale, že funguje dobře. Od září bude přechody mezi 7. a 8. hodinou ranní hlídat 12 seniorů. Jsou spolehliví a řidiči je respektují,“ uvedla pro Blesk mluvčí strážníků Eva Smutná.

Policie hlásí podstav

V současné době podle informací webu CNN Prima News u znojemské policie slouží 40 strážníků. Počet ale není pro město dostačující, a tak opět hledá seniory, kteří by zvládli hlídat přechody přes rušné komunikace u znojemských škol.

Jako ideální počet město uvádí 47 strážníků. Navíc od nového školního roku chtějí do svých řad přibrat ještě dva další penzisty, a proto pokračuje výběrové řízení až do 15. června.

„Do ideálního stavu nám chybí sedm strážníků. Řešíme každý den kolem třiceti až čtyřiceti událostí a samozřejmě pak nemáme takový prostor, abychom mohli být na tolika přechodech,“ říká pro CNN Prima News ředitel Městské policie Znojmo Petr Hladký.

Přísné výběrové řízení

Do akce se ovšem nemůže zapojit každý senior. Je nutné, aby byl pohybově dostatečně aktivní, výhodou je také zkušenost s řízením vozidel, protože zájemce by se měl orientovat v dopravě a mít schopnost předvídání.

„Každý vybraný senior prošel zaškolením v oblasti zdravovědy, pravidel provozu na pozemních komunikacích, včetně zastavování vozidel, a následně získal pověření k tomu, že může u přechodů zastavovat vozidla,“ píše se o situaci na přechodech v únorových Znojemských listech.

Toto zapojení penzistů si pochvalují sami strážníci i široká veřejnost.

„Přijde mi to jako skvělé řešení. Před dvěma lety jsem děti do školy ještě vodila sama, ale teď už chodí samy, tak jsem ráda, že je na ně i tak před školou dohlédnuto,“ říká pro Přehledně24 Anna, matka jedenáctiletého chlapce a osmileté dívky.

Zdroj: CNN Prima News, iRozhlas, Blesk, Znojemské listy

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články