Veletržní palác zatopila voda. Exponáty Národní galerie museli zachraňovat hasiči

od Veronika Holcová
< 1 minuta čtení
veletrzni palac
Zdroj: JIŘÍ KOŤÁTKO / MAFRA / Profimedia

Hodinu před pondělní půlnocí měli pražští hasiči napilno. Byli přivoláni do ulice Dukelských hrdinů, kde stojí Veletržní palác, aby z jeho suterénu odčerpali 10 cm vody a zabránili zatopení vzácných děl, které se zde nacházejí.

Na zásahu se podle prohlášení na oficiálním twitterovém účtu hasičů Praha podílely dvě profesionální, dvě dobrovolné jednotky a hasičský útvar z Pražského hradu. „Nejvíce ohrožené exponáty byly evakuovány a probíhá odčerpání vody.“

V noci prasklo v depozitáři paláce potrubí a bylo zapotřebí, aby hasiči pomohli vodu odčerpat, dostat prasklinu pod kontrolu a vynést nejvíce ohrožená díla co nejdále od vody.

Vodu se povedlo dostat pod kontrolu

Jejich další tweet byl o poznání veselejší. Napsali v něm: „Zhruba 20 minut po půlnoci byla voda ze suterénu odčerpána a vysáta a na místě byly ponechány vysoušeče zapůjčené od Správy služeb Hlavního města Prahy.“

„V současné době je havárie pod kontrolou, byl uzavřen hlavní uzávěr vody, dále se tedy nerozšiřuje. Lehce poškozeno bylo pouze jedno umělecké dílo, u nějž rozsah škody zjišťujeme, poškození je však nepatrné. Ostatních exponátů se havárie nedotkla a jsou v bezpečí,“ uvedla mluvčí galerie Eva Sochorová.

Nový depozitář je nutností

Dnešní den jsou palác i expozice uzavřeny. Jsou zrušeny veškeré doprovodné programy a kavárna Kolektor, která sídlí v budově Veletržního paláce je také mimo provoz.

Dlouhodobě se mluví o tom, že je potřeba zbudovat nový centrální depozitář. Galerie již má vybraného i zhotovitele, ovšem odhaduje, že zbudování by mělo trvat okolo sedmi let od jeho počátku. Doufejme, že tato nepříjemná situace přiměje správu galerie jednat.

Zdroje: ČT24, iDNES, Národní galerie, Twitter

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články