Vláda Petra Fialy slaví rok u moci. Výčet jejích úspěchů ale příliš kladný ohlas nesklidil

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Petr
Zdroj: Profimedia

V sobotu uběhl přesně rok od chvíle, kdy prezident Miloš Zeman jmenoval vládu v čele s Petrem Fialou. Ten toto výročí využil k bilancování a na sociálních sítích se pochlubil, co se jeho vládě povedlo. Reakce lidí byly jako obvykle velmi rozporuplné — někteří souhlasí, jiní ale nemohou současnému kabinetu přijít na jméno.

Současná vláda byla na Pražském hradě jmenována loni 17. prosince. Na koalici se nakonec dohodlo pět politických stran, a to ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a Starostové. Premiérem se stal předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala.

Ten se rozhodl oslavit výročí tak, že na své sociální sítě přidal poděkování občanům země za důvěru. V textu navíc uvedl, co se vládě za ten uplynulý rok povedlo. „Poslední rok nebyl pro nikoho jednoduchý. Ani následující měsíce nebudou snadné. Naše vláda ale dělá maximum pro to, abychom vše zvládli,“ začíná své zamyšlení Fiala.

Fiala chválí postup vlády při covidu i během války

Vládu podle premiéra ihned po jmenování čekala výzva s poslední výraznou vlnou covidové pandemie. Podle Fialových vlastních slov ji ale „zvládla výborně“.

Poté se ale vše zkomplikovalo válečným konfliktem na Ukrajině. „Jeho prvním důsledkem byla největší migrační krize za posledních 70 let,“ píše předseda ODS. Ale i ta byla podle něj zvládnuta dobře. Svědčí o tom i fakt, že ze 460 tisíc především žen a dětí, které do Česka přišly, jich už více jak 100 tisíc našlo zaměstnání.

S válkou samozřejmě souvisí i nárůst cen za energie. „Jako jedni z prvních jsme dokázali zastropovat ceny energií pro občany, nemocnice, školy a další poskytovatele veřejných služeb. V Evropě jsme vyjednali změny unijních pravidel, díky kterým jsme – opět jako jedni z prvních – mohli zastropovat ceny energií i pro všechny firmy,“ uvádí Fiala.

Jako poslední úspěch vlády jmenuje předsednictví v rámci zemí Evropské unie. „(…) dokázali jsme vyjednat mnoho věcí, které analytici označovali jako nemožné,“ chlubí se ve svém prohlášení premiér. Lidé v diskuzích o úspěších současné vlády tolik přesvědčeni nejsou. Alespoň tedy někteří.

Nelíbí se drahota i pomoc Ukrajincům

Diskutující premiérovi nejvíce vyčítají, že jde příliš velká finanční pomoc na Ukrajinu, zatímco čeští občané kvůli zdražování dále chudnou. „Česká samoživitelka má menší podporu státu než Ukrajinka, tak kde to jsme,“ uvádí v diskuzi na facebooku například diskutující Jakub.

Dále také nechyběla kritika nedávného navýšení platů státních zaměstnanců a tak trochu už klasické výzvy k demisi celé pětikoalice.

Objevila se ale i chvála

Objevovala se také zcela opačná kritika. Ta Fialovi vyčítala příliš velkou „rozhazovačnost“. „Možná by státu prospělo, kdybyste se přestali zuby nehty držet politické kariéry a racionálně se do toho všeho zakousli. Současné návrhy od financí jsou alibistickým blitíčkem,“ nebál se toho František z twitteru.

Ale našly se i pozitivní hlasy. Ty většinou ocenily to, že vláda posouvá Českou republiku dále k západu. „Vedení státu v postcovidové a válečné době není nic lehkého. Myslím si, že jste ji prošli víceméně zdárně,“ ocenil práci vlády David na facebooku. „Jste výborný premiér a ostatní členové vlády se také snaží,“ napsala na twitteru komentující Eva.

Zdroj: Facebook, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články