Vláda zvýšila existenční a životní minimum. Všechny návrhy opozičního hnutí ANO ale zamítla

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marian jurecka
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Vláda schválila zvýšení existenčního a životního minima. Jedná se o krok, který udělala v souvislosti se zdražováním především energií a pohonných hmot. Pomůže také lidem, kteří u sebe v bytě ubytovali uprchlíky, ti dostanou finanční kompenzaci.

„Od 1. července budou pro účely výpočtu některých sociálních dávek, nezabavitelné částky v exekučním řízení či pro institut osvobození od rozhlasových a televizních poplatků platit nové částky životního a existenčního minima,“ uvedla vláda na svém webu.

Životní minimum zvedla vláda o 370 korun na 4 620 korun. Existenční minimum pak o 240 korun na 2 980 korun. O necelých 9 % se zvýší obě částky s plnou platností od července. Naposledy stouply o 10 %, a to letos v dubnu.

„Chceme pomáhat především těm, kteří to nejvíc potřebují. S navýšením životního a existenčního minima významně naroste výše některých dávek, navíc třeba na porodné bude mít nárok větší počet čerstvých maminek. Změna se projeví už v červencové výplatě dávek,“ uvedl v tiskové zprávě ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Návrh ANO byl odmítnut

Opoziční hnutí ANO podalo v minulosti dva návrhy. Jeden pojednával o zvýšení rodičovské dovolené o jednu třetinu, tedy celkem na 400 000 korun. V tom druhém ANO prosazovalo jednorázový příspěvek pro důchodce ve výši 6000 korun.

Oba návrhy opozice nicméně vláda odmítla. U rodičovské dovolené se přitom snažilo o její zvýšení i SPD, které navrhlo částku 360 000 korun, ani tak ale nepochodilo. U jednorázového příspěvku pro důchodce vláda zareagovala velmi důrazně a v médiích objasnila, že na to stát jednoduše nemá.

„Jednorázový příspěvek důchodci nepatří mezi nástroje odpovědné rozpočtové politiky, zejména pak v současné době vysoké inflace, kdy by jeho schválení představovalo další inflační impulz,“ bylo podle ČTK napsáno v předběžném stanovisku.

Velmi špatný odhad

„Návrh má za cíl primárně reagovat na dramaticky narůstající ceny energií, potravin, léků a zdravotnických pomůcek,“ uvedli předkladatelé. Ti nicméně velmi špatně odhadli, jak by taková věc zamávala se státním rozpočtem.

Opoziční návrh předpokládal, že by zvýšení důchodů vyšlo stát na 6,4 miliardy. Podle podkladů pro kabinet ale ve výsledku činila částka zhruba 18 miliard. Takový zásah do rozpočtu si v současné době rozhodně kabinet nemůže podle vyjádření dovolit.

Zvýšení životního a existenčního minima je tak zatím jediný z rozumných kroků, které vláda podle svých slov může udělat, nicméně Jurečka uznal, že o zvýšení rodičovské hodlá ještě vést debaty. Připustil, že na vhodně zvolené částce by se vláda shodnout nakonec mohla.

Zdroj: Vláda České republiky, Ministerstvo práce a sociálních věcí, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články