Vladimír Balaš kvůli zdravotním problémům končí ve funkci ministra školství. Chlapské rozhodnutí, myslí si Rakušan

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vladimir Balas
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Ministr školství Vladimír Balaš se rozhodl skončit ve své funkci. Rezignaci podal kvůli zdravotním problémům, konkrétně kvůli svému stavu po prodělání covidu. „Jsem vyčerpaný a nejsem si jistý, že mám dost energie, kterou ministerstvo potřebuje,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Balaš podle svých slov rezignaci zvažoval už od ledna, když mu po prodělání koronaviru nebylo stále příliš dobře. Nyní usoudil, že skutečně není schopen funkci vykonávat. V pozici by měl Balaše nahradit ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

„Na předsednictvu jsem ho dokonce navrhl já a můj návrh byl velmi pozitivně přijat. Neumím si představit nikoho kompetentnějšího v téhle oblasti. Dlouhodobě se zabývá koncepcí vzdělávání a sdílíme stejné názory. Rád s ním budu spolupracovat,“ uvedl sám Balaš pro Seznam Zprávy.

Nová pozice pro Dvořáka

I přes zdravotní problémy se Balaš své funkce poslance prozatím nevzdává. Odešel tedy pouze z postu ministra školství, kde ho nahradí Bek. Na jeho stávající pozici člena vlády pro evropské záležitosti dostal nabídku Martin Dvořák, který ji přijal.

„Po dvanácti hodinách letu jsem zapnul mobil a koukám na tu nálož na sítích. Takže: Ano, přijal jsem nabídku na nominaci na ministra EU záležitostí. Děkuji současně Vladimíru Balašovi i Mikuláši Bekovi za jejich dosavadní práci a přeji Vláďovi hodně zdraví,“ napsal Dvořák na svém twitteru.

Chlapské rozhodnutí

Politici rozhodnutí Vladimíra Balaše podpořili a plně akceptují, že si zvolil právě tuto cestu. „Respektuji to. Myslím, že zdraví a třeba rodinné záležitosti jsou důležitější než politika,“ řekl pro Českou televizi Marian Jurečka.

„Já s ním mám velmi dobré zkušenosti ve spolupráci nejen v té evropské agendě, ale na spoustě agend, které jsou třeba i v jiných resortech,“ doplnil pro ČT Ivan Bartoš.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana udělal Balaš chlapské rozhodnutí, které rozhodně nebylo snadné.

„Prosím, Starostové a nezávislí, rád bych, aby nový ministr zajistil stabilitu a předvídatelnost a vydržel do konce volebního období. Panu ministrovi přeji brzké uzdravení,“ napsal na facebooku poslanec Pavel Klíma.

Veřejnost celou situaci bere spíše s humorem. Na sociálních sítích se totiž objevila celá řada příspěvků typu: „Nemocná je celá vláda, odstoupit by měli všichni“.

„To ministrování mu zničilo zdraví. Já se tedy nedivím,“ uvádí paní Dagmar. „Já jsem si nevšiml, že by ve své funkci udělal něco prospěšného. Jenom sebral peníze a hodil se marod,“ myslí si pan Vladislav.

Počáteční komplikace překonal

Podle předsedy Pedagogické komory Radka Sárköziho byl pan Balaš ve své pozici velmi dobrý. „Zvládl dobře Evropské předsednictví, byl velmi dobře jazykově vybavený, což by například jeho předchůdce Petr Gazdík nedokázal. Zároveň byl otevřený všem školským organizacím a jednání s nimi,“ uvedl podle iDNES.

Na druhou stranu se mu ale podle jeho slov nepodařilo prosadit plné ukotvení 130 procent pro všechny pedagogické pracovníky.

Programový ředitel EDUinu Miroslav Hřebecký připomněl, že byl Balaš ze začátku výkonu své funkce výrazně kritizován. A to především za to, že se údajně neorientuje v problematice školství. On se však postupně zapracoval a dokázal všem, že se mýlili, myslí si Hřebecký.

Zdroj: Seznam Zprávy, Twitter, Zprávy Aktuálně, Facebook, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články