Volte zlato! Nebudete litovat!

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
DomácíKomerční sdělení
Zlato
Zdroj: Shutterstock

Investičních nástrojů schopných odolávat inflaci, právě s tím, jak se tento nepříjemný ekonomický jev prohlubuje, ubývá. Jeden ale zůstává. Je jím investiční zlato!

Zlato, jak si uvědomuje stále větší počet investorů, inflaci přitom odolává velmi dobře. Mohou za to hned dva faktory. Obzvláště v dlouhodobém horizontu stálá cena zlata a nulové DPH, od něhož je tento drahý kov oproštěn.

Nemovitosti i obrazy na druhé koleji

Malí i velcí střadatelé se z tohoto důvodu odvracejí od jiných investičních nástrojů. Na druhé koleji se tak spolu s nemovitostmi a uměleckými díly ocitají i další drahé kovy, jako jsou drahokamy a stříbro. I k ceně investičních slitků a mincí (bullions) musíte přičíst 21 procent z jejich ceny putujících do státní kasy. A to v závislosti na výši investice samozřejmě není málo. Investor je tak může využít jinak, třeba k další investici.

Enormní zájem o zlato

Takovýchto chytrých investorů v současné době rozhodně není málo. Například nejznámější český e-shop se zlatem, který najdete na stránkách zlate-mince.cz, za uplynulý rok zaznamenal největší počet nových zákazníků za celou dobu své historie, která se začala psát už v roce 2003.

Investiční zlato včera a dnes

Podle zakladatele e-shopu Pavla Trtíka je nákup zlatých slitků atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. „Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého. Dříve přitom bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží,“ říká expert na investiční zlato.

Slitky, mince a dukáty

A dodává, že dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě. Největší oblibě se prý těší švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií podobného jména: Heraeus). Světově proslulé, a přitom cenově dostupné. Pokud si je srovnáte se slitky konkurenčních švýcarských a německých značek, zjistíte, že před sebou máte jasného favorita pro svůj nákup.

Krásné a nedotčené zlaté mince

Zlato v diskrétnější podobě? To jsou zlaté mince Wiener Philharmoniker. Krásné a neoznačené sériovým číslem. V dobrých e-shopech dokonce seženete zcela nové, a tedy krásné a nedotčené mince ročníku 2021.

Zlaté dukáty pro sběratele

Je v hledáčku vašeho zájmu zlato se sběratelskou hodnotou? V tomto případě vsaďte na zlaté dukáty. Vydávají se totiž v omezeném nákladu například jen několik set kusů. Lídrem jsou ty svatováclavské, na které nedají dopustit patrioti akcentující jejich národní charakter. Vydávají se v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.

České zlato na Slovensku

České investiční zlato s oblibou skupují i naši východní sousedé. Vede je k tomu právě jeho nízká cena. Ve srovnání s cenou zlata nabízenou slovenskými firmami v podstatě bezkonkurenční. A bankovní poplatky ze mezistátní převody peněz jsou jen zanedbatelnou korunovou položkou. Odlišností slovenského trhu je však trvalý zájem o nákup zlatých cihliček ve váze jedné unce (1 Oz) a vyšší.

Prodejny i na Moravě

„Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ uzavírá Kamila Bantová ze společnosti Zlate-mince.cz. A jak zlato nakupujete vy?

Autor: redakceSouvisející články