Za velikonoční nákupy si letos Češi připlatí. Veřejnosti se ceny tak hrozné nezdají

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Velikonoce nakupovani
Zdroj: Shutterstock

Velikonoční svátky se letos oproti loňskému roku opět o něco prodraží. Podle CNN Prima NEWS dokonce ekonomové varují před nejdražšími Velikonocemi vůbec. Kromě sladkostí si připlatíte kvůli inflaci prakticky za všechny suroviny a například takové pečení mazance či beránka vyjde opravdu draho.

I v akčních letácích zdražily v průměru meziročně ingredience na pečení o více než 30 %. Cena mléka stoupla až o 98 %, u cukru krupice jde o nárůst 88 %. Daleko dražší jsou také vajíčka.

Utrácí se za čokoládu i lepší alkohol

Na vysoké ceny takzvaně „velikonočního nákupního košíku“ upozorňuje pro server Newstream i ekonom Lukáš Kovanda. Podle jeho slov je meziroční zdražení oproti loňsku tím nejvyšším od 90. let.

Kromě přísad na pečení si lidé připlatí i za čokoládu a další sladkosti s velikonočními motivy, oblíbenou položkou je také kvalitnější alkohol. Za cukrovinky s velikonočním motivem nejvíce utrácejí domácnosti ve vesnicích do tisíce obyvatel, a to především proto, že se zde také nejvíce drží tradice koledování, píše Newstream.

I přes drahotu utrácíme

Přestože nás vyjdou velikonoce draho, nebojíme se za prožití svátků utrácet.

„Zvýšená míra utrácení je odrazem nastavení ve společnosti. Osobně bych to ale nevztahoval pouze k utrácení, tedy konzumní stránce svátků, ale spíše bych Velikonoce viděl v kontextu tradic, které jako společnost uznáváme a slavíme,“ okomentoval před rokem trend pro Přehledně24 sociolog Pavel Kovařík.

Podle jeho slov jsou Velikonoce přechodový svátek, který patří k oslavám jara. Mají v sobě též hlubokou křesťanskou symboliku. Většina z nás si proto prakticky neumí představit, že bychom tyto svátky vypustili a vůbec si je nepřipomínali.

Podle některých lidí se ale dá i na Velikonoce utrácet rozumně. „V Kauflandu ještě do úterý 30 vajec za 99,90. V Lidlu od pondělí plnotučné mléko za 15,90 a pohanka a červená čočka 500 g za 29,90. Kopřiva zdarma v přírodě. Pokud jíte střídmě, sezonně a lokálně, za základní potraviny stále majlant neutratíte,“ napsala na facebook například paní Radka.

Někteří lidé v komentářích pod článkem na iDNES doporučují nákupy v Polsku. Jiní podotýkají, že v akci se dá nakoupit stále poměrně dobře. To, že vyjde mazanec o 15 korun dráž než loni, není například podle paní Petry taková tragédie.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Newstream, Přehledně24, Facebook, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články