Zeman o chybné proruské politice: Jednali jsme se zemí jako všichni ostatní. Co jiného jsme s ní tak asi měli dělat?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Vladimir Putin patří před válečný soud. Taková jsou slova prezidenta České republiky Miloše Zemana. Ten se po začátku ruské invaze na Ukrajinu omluvil za své názory a uznal, že se v Rusku mýlil. Teď společně se světem pomáhá Česko Ukrajině a podle Zemana vede Putin doslova válku proti celému Západu.

Podle Zemanových slov musel Putin tušit, co bude následovat, když invazi na Ukrajinu skutečně zahájí. Sankce západních zemí ztěžují Rusku situaci, to ale i nadále bombarduje ukrajinská území, hrozí světu jadernými zbraněmi, mimo to ale také jedná mimo veškerá morální pravidla.

Putin vede od začátku konflikt podle svých slov jako speciální vojenskou akci. Pravdou ale je, že země bez milosti útočí na území obydlená civilisty, připravuje o život tisíce Ukrajinců, vojáci navíc často dobytá území rabují, znásilňují ženy, popravují civilisty. To vše Zeman odsoudil v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa, jehož přepis zveřejnil Pražský hrad.

Ublížil vlastní zemi

„K invazi na Ukrajinu se Putin rozhodl, přestože musel vědět, co bude následovat, tj. nevyhnutelná odvetná opatření v podobě ekonomických a politických sankcí, které Rusko tvrdě zasáhnou. Fakticky se rozhodl k izolaci Ruska a Rusů. Svoji zemi uvrhl vývojově zpět,“ řekl Zeman.

Podle prezidentových slov je  zapotřebí ruskému vedení dále jednoznačně dávat najevo, že podobné jednání je neakceptovatelné. „Agrese v Evropě 21. století nemá opravdu co dělat. Dnes si myslím, že Putin opravdu patří před válečný soud. A zároveň před soud ruský, a to za vše, co je s Ruskem ochoten udělat,“ dodává hlava ČR.

Na to, zda by mohlo Rusko zaútočit i na další země mimo Ukrajinu, nemá Zeman jasnou odpověď. Je prý velmi těžké predikovat, co všechno má ještě Putin v plánu. Kdyby ale Rusko zaútočilo na stát, který je členem NATO, vzdalo by se podle prezidenta své vlastní existence.

Zemanovy proruské postoje

Před vypuknutím války měl Zeman na Rusko názory zcela jiné. Ačkoli se za ně omluvil a uznal chybu, řada lidí mu to dodnes vyčítá. On ale tvrdí, že neměl prakticky jinou možnost než s Ruskem jednat. Podle jeho slov se v tomto ohledu nelišil od jiných lídrů zemí.

„Co se týče té chybné proruské politiky, musíme si uvědomit jedno. Před invazí na Ukrajinu se s Ruskem prostě mluvilo, dělal se s ním obchod, zkrátka jednalo se s ním jako s normální zemí. To je úplně přirozené a dělali to tak všichni relevantní evropští i světoví státníci. Co jiného bychom měli s největší zemí světa asi tak dělat?“ zeptal se.

„Všichni máme společný zájem: odolat výzvám, které ruská agrese představuje. Válka nám ukazuje, jak důležitá je pragmatická, věcná, racionální politika, kterou bohužel sami oslabujeme kádrováním, politikařením nebo bombastickými mediálními výroky. Na Ukrajině jde ale o mnohem víc než „jen“ o Ukrajinu,“ zakončil rozhovor.

Zdroj: Pražský hrad

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články