Zeman podepsal úsporný tarif. Na odborníky kritizovanou novelu vyčlenil stát 31 miliard korun

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: TOMÁŠ KRIST / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon o úsporném tarifu. Ten by měl pomoci domácnostem snížit účty za plyn a elektřinu v souvislosti s neustálým zdražováním energií. ČTK o Zemanově podpisu tarifu informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Hrad informaci zveřejnil i na svých webových stránkách.

Úsporný tarif bude znamenat dotaci dodavatelům, která půjde přímo ze státního rozpočtu. O tuto dotaci následně sníží firmy svým odběratelům platby. V účinnost vstoupí novela den po svém vyhlášení ve sbírce zákonů.

Řešení přišlo v pravý čas, v pondělí totiž začaly u mnoha dodavatelů energií opět platit vyšší sazby za elektřinu i plyn. Vyšší ceny nastavil ČEZ, část svých služeb zdražila i Pražská energetika. Úsporného tarifu by se nicméně podle informací České televize měly domácnosti dočkat od října.

„Pro devadesát procent zákazníků ČEZu se vůbec nic nemění a ceny fixací během fixované doby držíme. Řada zákazníků si zajistila fixace ještě před nárůstem cen,“ vysvětlil podle ČT24 mluvčí ČEZu Roman Gazdík. „Nejde o plošné zdražení, týká se asi dvou procent našich zákazníků. Zdražujeme postupně po etapách,“ cituje týž web mluvčího společnosti PRE Karel Hanzelka.

31 miliard korun

Během srpna by vláda ráda informovala veřejnost o konkrétní podobě příspěvku a také částkách, kterými se pokusí lidem pomoci. Celkově bylo vyčleněno pro účely úsporného tarifu 31 miliard korun. 3,6 miliardy korun z této sumy bude přerozděleno mezi domácnosti s domovními kotelnami.

Ty původně nebyly v programu zahrnuty. Nakonec se na ně ale podpora vztahuje, zatímco neplatí pro víkendová sídla, chatky a dobíjení elektromobilů. Při jednání v Senátu ministr financí Jozef Síkela uvedl, že částka příspěvků bude fixní.

„Bude stanovena průměrná spotřeba u elektřiny dle distribučních sazeb, u zemního plynu podle pásem spotřeby. Průměrnou spotřebu by mohl definovat distributor. Na průměrnou spotřebu bude poskytnuta sleva a spotřeba nad rámec bude za cenu standardní,“ řekl už dříve pro Seznam Zprávy marketingový ředitel dodavatele energií Centropol Jiří Matoušek.

Odborníky kritizovaný

Na sociálních sítích a obecně v médiích je úsporný tarif poměrně kritizovaný. Řadě lidí se totiž nelíbí, že se o něm jednalo dlouho, takže přišel pozdě, tedy ve chvíli, kdy už je spousta lidí ve finanční tísni, firmy navíc netuší, co přesně pro ně bude znamenat.

„Připadá mi to jako smrtící koktejl. Máme tarif, který je přijat pozdě, bude aplikován pozdě a stejně to sklouzlo do kvaziplošného opatření, které se mohlo přijmout už dříve,“ reagoval na novelu místopředseda poslaneckého klubu ANO Patrik Nacher v pořadu České televize 90′.

„Vláda se snaží vypadat, že něco dělá. O tom úsporném tarifu se ale už mluví dobu a stále nic. Jsem teda zvědavý, zda se nakonec něco stane, ale prozatím jsem s řešením situace ohledně zdražování energií velmi nespokojen,“ říká pro Přehledně24 padesátiletý Vlastimil z Neratova.

Zdroj: Pražský hrad, Česká televize, ČTK, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články