Vláda zvýšila schodek státního rozpočtu na 330 miliard. ČR by se dle odborníků měla vrátit k daním z příjmů fyzických osob

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zbynek stanjura
Zdroj: Profimedia

Vláda schválila navýšení schodku státního rozpočtu na 330 miliard korun. Zvýšení bude muset nyní potvrdit Sněmovna, ministr financí Zbyněk Stanjura situaci okomentoval tím, že z navýšení schodku rozhodně nemá radost, na druhou stranu je ale částka o 50 miliard nižší než návrh bývalé vlády Andreje Babiše.

Prozatím schválený rozpočet počítal se schodkem 280 miliard korun. Z řady důvodů ale nyní vláda jednala o jeho navýšení. Stanjura navrhl vládě zvýšení rozpočtu začátkem týdne s tím, že důvodem jsou například i růsty důchodů a náklady na úsporný tarif.

Dalším důvodem je pak také válka na Ukrajině. „Při přípravě rozpočtu jsme nemohli vědět, že o několik týdnů později začne 300 kilometrů od našich hranic válka, která má přímý i nepřímý dopad na Českou republiku i na státní rozpočet. S těmito dopady původně schválený rozpočet nemohl počítat,“ uvedl po jednání podle České televize premiér vlády Petr Fiala.

Musíme se vypořádat s mnoha dodatečnými výdaji

„Novelizovaný rozpočet se schodkem 330 miliard je realitou, kterou přinesla Putinova válka na Ukrajině. Státní rozpočet se musí kvůli rostoucím cenám vypořádat s dodatečnými výdaji v čele s kompenzacemi vysokých cen energií, druhou mimořádnou valorizací penzí, příspěvkem pro rodiny s dětmi či historicky prvním nákupem plynu do státních hmotných rezerv,“ informují stránky ministerstva financí.

„Při zachování vysoké investiční aktivity státu, která v pololetí o 14 % přesáhla loňskou úroveň, považuji nový schodek za vyhovující kompromisní řešení,“ sdělil k novele Stanjura. „Navržený schodek 330 miliard mi nedělá žádnou radost,“ doplnil.

Je třeba řešit vyšší daně

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila je Stanjurova představa, že se vládě povede konsolidovat veřejné rozpočty bez zvyšování daní, jenom iluzí, na kterou nikdy stát nedosáhne, píšou Novinky. Zvyšování schodku rozpočtu je podle jeho slov krok, který měl nastat až po řešení krize pomocí daní.

Podle Hradila je důležitým tématem speciální daň či příspěvek z neočekávaně vysokých zisků zejména pro energetické firmy, kterou v současné době vláda řeší. Ty mohou přinést do státní kasy v příštích letech maximálně nízké desítky miliard korun.

Ekonom míní, že vláda se nakonec bude muset uchýlit ke zvýšení daně z příjmů fyzických osob. Jinak totiž schodek státního rozpočtu výrazně nesrazí. „Všechny další zdroje jsou buď příliš marginální a ani výrazným zvýšením problém nevyřeší, nebo s sebou nesou příliš citelné nežádoucí vedlejší efekty,“ řekl pro Novinky.

Článek o zvýšení schodku rozpočtu sdílel server Novinky i na svém profilu na facebooku. Z diskuze pod článkem vyplývá, že občané nejsou z takového zvýšení nadšení a vládu vesměs kritizují. Někteří dokonce volí i vulgární výrazy. „Populisticky rozhazovačná vláda. A to se pětikoalice navážela do minulé vlády ANO a ČSSD kvůli tempu zadlužování,“ píše jeden z přispěvatelů. „Deficit jak za Babiše, a to ani nikomu nepomáhají,“ komentuje další.

Také se mezi komentujícími opakují slova o tom, že do konce roku se schodek pravděpodobně ještě zvýší: Do konce roku je ještě daleko, oni ten Babišův rozpočet ještě stihnou naplnit,“ předpovídá další.

Zdroj: Ministerstvo financí, Novinky, Česká televize, Twitter, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články