Ženu poleptal kyselinou, druhou zastřelil. O nebezpečném útočníkovi promluvil jeho bratr

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
utok pistole
Zdroj: Stockbusters/Shutterstock

V úterý měl na Praze 2 Jiří D. podle dostupných informací zastřelit zaměstnankyni úřadu práce. Přitom minulý pátek se měl dopustit také trestného činu, když u firmy Aero Vodochody, ve které dříve pracoval, poleptal ženu kyselinou. O jeho běsnění promluvil i jeho bratr. Informuje o tom iRozhlas.cz.

„K událostem, které se staly, vím asi stejně jako vy. S bratrem jsem se nestýkal. Deset let jsem se s ním neviděl,“ řekl útočníkův bratr Richard D. podle serveru iRozhlas.cz. Oba bratři spolu podle záznamů v rejstříku společně před deseti lety podnikali, a to se zabezpečovací technikou.

Richard D. se se svým bratrem, alespoň podle svých slov, už delší dobu nestýkal. Údajným problémem měla být bratrova čím dál horší povaha. „Je za tím řada věcí, prostě mu přeskočilo a nedá se s ním vůbec bavit. Byl i ošklivý na matku,“ sdělil médiím s tím, že o tom, co bratr udělal, se dozvěděl až pomocí internetu.

Byl podivín, tvrdí sousedé

Podobně mluví i jeho sousedé: „Byl to podivín,“ řekl webu zhruba třicetiletý soused z činžovního domu. „V Albertu to byla známá firma,“ podotkla žena, která šla zrovna kolem a přidala se k rozhovoru.

Žena, kterou Jiří D. měl v osudný pátek poleptat kyselinou, skončila v nemocnici s popáleninami. Podle dostupných informací se tak muž mstil za neopětovanou lásku. V roce 2015 mu firma Aero Vodochody neprodloužila smlouvu, což muže nakonec vedlo k tomu, že firmu obviňoval z trestné činnosti.

K tomu všemu se pachatel dopouštěl ještě dalších trestných činností. Podle informací měl pachatel ženu poleptanou kyselinou sledovat, neustále jí posílat milostné dopisy, a dokonce jí i vyhrožovat.

„V úterý kolem 11. hodiny měl stejný muž přijít na úřad práce a střílet asi na padesátiletou ženu. Zaměstnankyně úřadu byla ve velmi vážném stavu převezena do nemocnice, po pár hodinách zemřela,“ informuje o tragédii CNN Prima NEWS.

Dnes už bývalý zaměstnanec firmy Aero Vodochody Jiří D. v ní pracoval od roku 2013, kdy podepsal smlouvu na dobu určitou. Společnost vyrábí leteckou techniku. Ačkoliv měla smlouva platnost dva a půl roku, po dvou letech kvůli neshodám muž sám ze společnosti odešel.

„Následně muž vytvořil dnes už neexistující webovou stránku aero-vodochody.com, kde svého bývalého zaměstnavatele pomlouval a tvrdil, že podnik páchá trestnou činnost. To se ale při prošetřování nepotvrdilo,“ píše CNN Prima NEWS. Ovšem podle iDNES.cz se před zhruba rokem soud firmy zastal a Jiří D. musel následně zaplatit pokutu milion korun.

Před útokem napsal dopis

„Nyní jsem veden na úřadu práce jako nezaměstnaný. Úřad práce mi odmítá vyplácet podporu v nezaměstnanosti, ačkoliv jsem byl dva a půl roku zaměstnán na plný úvazek a zaměstnavatel za mě odváděl odvody. Jak vidno, tak se hoši z Penty starají o to, abych byl zlikvidován. Mají velký strach. Úřednice na ÚP provokuje a snaží se vyvolat střet, kde já budu dohnán k nekorektnímu jednání a budu obviněn z ublížení na zdraví,“ psal muž na úřad.

Takto se podle informací měl vyjadřovat o ženě z úřadu práce, kterou následně zastřelil: „Od října jsem bez příjmů. Úřednice ÚP se odmítá řídit rozhodnutím nadřízeného orgánu, který její rozhodnutí o nepřiznání podpory zrušil a již podruhé podporu odmítá přiznat ze stejných důvodů, což nelze. Jedná se o trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Trochu mi to připomíná totáč, policejní stát a mafiánský stát.“

Sociální sítě ihned zaplavila informace, že potenciálních obětí měl muž o dost více. „Bacha, ví někdo, kdo je Jiří D.? V pátek ve středních Čechách polil kyselinou bývalou kolegyni. V sobotu při zásahu v pražské Libni u jejího bytu explodovalo nástražné výbušné zařízení. Dnes střelil pracovnici úřadu práce v Bělehradské. Ten člověk vykonává pomstu a má seznam,“ napsala na twitteru Džamila Stehlíková, předsedkyně Liberálně ekologické strany (LES).

Už během soudního sporu vyšlo najevo, jak na tom skutečně Jiří D. je, choval se totiž nepřizpůsobivě. Na tom, že je duševně nemocný, trpí poruchou osobnosti a je obtížný vůči sobě i okolí, se shodli jak psychologové, tak i psychiatři. O jeho agresi se vědělo, podle informací ale měla být pouze v jeho případě verbální a měl ji umět zvládat.

Muži nyní za útok s nelegálně drženou zbraní hrozí odnětí svobody v délce několika desítek let.

„Zahájili jsme úkony pro trestný čin vražda, kde by mohlo muži hrozit až dvacet let. Právní kvalifikace se ale ještě upřesňuje,“ informoval na úterní tiskové konferenci ředitel pražského krajského ředitelství Praha Tomáš Lerch.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články