Změna záloh či povinné datové schránky. OSVČ čekají v letošním roce změny

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
osvc
Zdroj: Shutterstock

Pro podnikatele se od nového roku změnila celá řada věcí. Osoby samostatně výdělečně činné si tak od 1. ledna musí dát na některé věci pozor. Pravděpodobně největší změnou je nově povinnost mít založenou datovou schránku, pomocí které podnikatelé komunikují s úřady online.

Ti, kdo ještě datovou schránku nemají, o ni nemusí žádat, bude jim zřízena automaticky v prvním čtvrtletí tohoto roku. Datová schránka bude povinná nejen pro všechny živnostníky, ale i další podnikatele, resp. OSVČ; např. lékaře, architekty, auditory, lékárníky atp., uvádí ministerstvo průmyslu a obchodu.

Datová schránka bude podle úřadu dále zřízena také spolkům, sdružením, nadacím, obecně prospěšným společnostem, společenstvím vlastníků bytových jednotek a dalším právnickým osobám, jejichž hlavním předmětem činnosti není podnikání.

Přes 2 miliony datovek

Ačkoli pro běžné občany jsou datové schránky nadále dobrovolné, ministerstvo vyzdvihuje jejich výhody. „Chceme, aby lidé využívali datové schránky co nejvíce. Pozitivní motivace je dle nás ale lepší než nucení. Proto ministerstvo vnitra navrhuje, aby si datovky běžní občané dál zřizovali dobrovolně,“ uvedlo ministerstvo vnitra na twitteru.

Na svých stránkách pak úřad uvedl, že budou od nového roku zřízeny zhruba 2 miliony datových schránek pro OSVČ , které mají IČO. Dalších 200 000 datových schránek získají právnické osoby, které je ještě nemají. Jde např. o spolky, společenství vlastníků bytových jednotek nebo nadace.

Změní se výše záloh i paušální daň

Ke změnám pro živnostníky dojde také v případě výše záloh sociálního a zdravotního pojištění, upozorňuje portál ministerstva práce a sociálních věcí. Například v nemocenském pojištění nově první redukční hranice pro redukci denního vyměřovacího základu, z něhož se stanoví denní výše dávky nemocenského pojištění, činí 1 345 Kč. Druhá pak 2 017 Kč a třetí 4 033 Kč.

Maximální vyměřovací základ se zvyšuje z částky 1 867 728 Kč v roce 2022 na částku 1 935 552 Kč v roce 2023. S účinností od 1. února 2023 může zaměstnavatel za stanovený okruh zaměstnanců a při splnění zákonem stanovených podmínek uplatnit slevu na pojistném za kalendářní měsíc ve výši 5 % z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců, na které je sleva uplatňována, uvádí dále portál.

Oproti loňskému roku  se také zvyšuje o několik stovek paušální daň. Podle serveru Podnikatel by tak v roce 2023 paušální daň měla činit 6208 Kč měsíčně. Paušální daň mohou aktuálně využít OSVČ, které mají příjmy do 1 milionu korun.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Přehledně24, Twitter, Ministerstvo vnitra ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, Podnikatel

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články