Zvládneme to, vzkázal Fiala veřejnosti k cenám potravin. Motivační prohlášení ale občanům nestačí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Petr Fiala
Zdroj: Profimedia

Vláda v současné době velmi často při svých jednáních naráží na téma cen potravin. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly jde v některých případech o umělé navyšování cen obchodními řetězci. Ve hře bylo nějaký čas i zastropování, to ale podle Fialy není vhodné. Na svém twitteru místo toho ale poslal lidem motivační vzkaz: Zvládneme to.

Podle Nekuly už v březnu došlo k poklesu cen a situace se stabilizuje, uvedl server iDNES. „Neplánujeme a nemáme v úmyslu narušovat trh. Určitě nemáme v plánu zastropovávat ceny potravin,“ zdůraznil.

Zvládli jsme jiné krize, zvládneme i tohle

Premiér Petr Fiala na twitteru zveřejnil odhodlaný příspěvek, ve kterém občany ČR vyzývá, aby to vydrželi. Podle jeho slov si vláda poradila už s mnoha věcmi, proto nebude problém zvládnout ani vysoké ceny potravin.

„Naše vláda se během krátké doby musela vypořádat se třemi vlnami zdražování. Nejprve to byly pohonné hmoty, potom to byly energie a teď jsou to potraviny,“ píše se v příspěvku.

Fiala v něm zdůrazňuje, že opozice opakovaně nabízela podle jeho slov populistická řešení, která by k ničemu nevedla. U mnoha zemí se totiž ukázala jako neefektivní.

„My jsme však zvládli ceny pohonných hmot, zvládli jsme ceny energií a stejně tak zvládneme i ceny potravin!“ píše na twitteru i facebooku ODS a cituje tak slova svého předsedy.

Prakticky nic jste neudělali

Veřejnosti je však příspěvek povětšinou pro smích. Většina občanů ČR si totiž stěžuje, že vláda neudělala nic, takže jsou její pozitivní slova vlastně jenom výsměchem.

„Tak s vaším platem bych to zvládla taky levou zadní. Ale jako vláda to nedáváte ani omylem. Proč nezrušíte dotační programy na suché rybníky a podobné lahůdky a nedáte nulové DPH na základní potraviny?“ ptá se na twitteru uživatelka Stařenka Oggová.

„Bohužel, ceny potravin jste nezvládli, jejich přirozený pokles si již trh určuje sám, zahraniční nákupy, blížící se sezóna zeleniny apod. Je laciné připisovat si zásluhu za něco, na co jste ani nesáhli,“ myslí si pan Daniel.

„Tohle prohlášení má asi tak stejnou hodnotu, jako vaše předvolební sliby o tom, že nezvednete daně,“ podotýká pak na facebooku pan František.

Zdroj: Přehledně24, iDNES, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články