NÁZOR: Lečo vs. struhadlo. Proč je Karel Havlíček za své příspěvky zesměšňován a Tomio Okamura za krále?

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Karel Havlicek
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Karel Havlíček se stal tváří ANO a vzal to důsledně –⁠ tepe vládu za všechny její nedostatky. V posledních týdnech například za to, že je drahé lečo nebo toaletní papír. Jeho grafika je sice dobrá, čísla ale úplně neodpovídají. A tak si lépe vede Okamurovo struhadlo.

Tento text je komentářem autorky.

Okamura a Havlíček vedou stejný boj: kritizují vládu. Každý to dělá trochu jinak. Jeden má pozitvní ohlasy, druhý sklízí kritiku.

Havlíčkovo lečo mělo úspěch. Opačný

Mistrem srovnávání se stal na svém twitteru Karel Havlíček, který se rozhodl srovnávat ceny základních komodit. A srovnání se nabízí samo –⁠⁠ za Babiše a bez Babiše. Jako první přišlo na řadu lečo.

„A to jste věděli, ze Fialovo lečo je 2,5 krát dražší, než bylo ještě před dvěma roky to Babišovo? Jen pro připomenutí, kdyby tady zase někdo chtěl operovat se slovem drahota. Tak snad zase bude líp,“ napsal ke svému „lečovému“ srovnání.

Nesetkal se však zrovna s pochopením. Naopak narazil na tvrdou kritiku od těch, kteří si dali práci a hledali průměrné ceny papriky z dob, kdy byl ve vládě Babiš.

„Dal jsem si tu práci a podíval se na ceny v únoru 2021. Průměrná cena papriky byla dvojnásobná. Bílá, červená 52–⁠65 Kč. A to ještě tahle uváděná cena je velkoobchodní,“ napsal například přispěvatel pod pseudonymem Poslední skaut.

Server Seznam Zprávy provedl srovnání, ze kterého vyplynulo, že velkoobchodní cena červené papriky vzrostla v porovnání 7. týdne roku 2021 a 2023 o 73 %, bílá paprika o 65 %, rajčata o 109 %, cibule o 77 % a vejce o 331 %. O nárůst se tedy jedná, ale ne tak markantní, jaký je v Havlíčkově grafu.

Ten navíc počítá s velkým množstvím vajec, a tak se Fialovi dostalo pod příspěvkem i několika rad, jak udělat lečo levněji.

Po leču následoval toaletní papír

Havlíček se však nenechal odradit a vytáhl ostřejší kalibr, tentokrát toaletní papír. Za Babiše se totiž prý chodívalo na záchod levněji.

„Když jsem nedávno porovnával cenu Fialova a Babišova leča, pětikoalice vzkázala lidem, že jen idiot si vaří lečo v zimě. Tak jsem zvědavý, co vzkážou nyní,“ nedal se odradit Havlíček. A opět to schytal.

„Když rodiny přestanou jíst potraviny z Agrofertu, sníží se i spotřeba toaletního papíru,“ napsala například Ivet Mino a reagovala tak na předchozí komentáře, že výpočet použitý ve srovnání počítá s extrémně velkou spotřebou toaletního papíru.

Navíc dle serveru Seznam Médium je důvodem zvýšení cen toaletního papíru zákaz jedné z hlavních složek jeho výroby –⁠ ruské břízy. Fiala je v tom tedy nevinně.

Fialovo struhadlo

Hnutí ANO na boj s vládou není samo. Ale zatímco jakékoliv komentáře a srovnání ze strany ANO většinou smete velká kritika, předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura se těší velké oblibě.

„Musíme se sjednotit, jinak nás zničí všechny, musíme se jim postavit,“ zní například jeden z komentářů a ostatní jsou ve stejném duchu.

Voliči SPD dávají za pravdu Okamurovi, ponoukají k demisi vlády a demonstracím. Mnohé příspěvky jsou pak zaměřené proti Ukrajině.

Nutno podotknout, že grafika použitá u Havlíčkova srovnání vypadá profesionálněji než ta u Okamury. Zároveň Okamura často využívá citáty lidí, kteří s ním nemají nic společného. I přesto pod jeho příspěvky najdete převážně pochvalné komentáře a podporu jeho voličů.

Co je tedy tím hlavním rozdílem?

Havlíčku, uč se! Nebo vlastně raději ne

Stanu se nyní ďáblovým advokátem a možná se budu lehce pohybovat i na tenké hraně. Ale důvody jsou dle mého názoru dva.

Prvním z nich je, že se stalo moderní kritizovat každého, kdo vyjádří podporu Babišovi. Kdo volí Babiše, je okolím odsuzován a nazývánem hlupákem či ovcí. Mnozí se tak již naučili raději mlčet, protože nechtěli být veřejně pranýřováni.

Havlíček to tak má velmi těžké, protože to schytává v podstatě za všechny ty ovce a hlavně za Babiše. Ten totiž může za všechno, to se přece ví.

Druhým důvodem je pak nastavení ANO a SPD. Společnost lze akutálně jednoduše rozdělit na lidi podporující Ukrajinu a ty druhé.

Lidé, kteří Ukrajinu podporují, nechodí na demonstrace a veškeré zdražení považují za nezbytné, protože hlavní je pomoci Ukrajině.

Ti druzí se bouří a sdružují na demonstracích. A právě zde se nechází většina voličů SPD. A Okamura to ví, a tak občas pronese nějakou xenofobní hlášku, kterou dá svým přívržencům za pravdu.

A s těmito lidmi se zase nechtějí pod Okamurovými příspěvky hádat ti „sluníčkáři“, jak se jim říká.

A pro úplnost uvedu ještě třetí důvod a něco k zamyšlení pro Havlíčka. Opravdu byste se, pane poslanče, měl zamyslet nad tím, zda by nebylo lepší uvádět nižší avšak reálná čísla, než do oka bijící nepravdy. Třeba by to té oblibě také pomohlo.

Zdroje: Seznam Médium, Seznam Zprávy, Twitter, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články