Po kritice Fialova leča se Havlíček obul do vlády kvůli toaleťáku. Za Babiše se prý chodilo na záchod levněji

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Toaletni papir
Zdroj: Shutterstock

Cena toaletního papíru roste. Na vině je nejen inflace, ale také omezení výroby dřeva v Kanadě. Podle Karla Havlíčka v České republice lidé nakoupí toaletní papír dráž kvůli vládě. Na sociální síti dokonce vyčíslil, kolik stál za Babišovy vlády a kolik stojí nyní. Jeho propočty se ale setkaly u veřejnosti spíše s neúspěchem.

Už v roce 2018 informoval server e15 o tom, že ceny drogerie rostou v České republice nejvýrazněji v celé Evropě. Od té doby čísla dále stoupala. I nyní v době inflace se zdražuje i kosmetika a drogerie a jednou z položek, u kterých cena roste, je právě toaletní papír.

Nejhorší máme za sebou

Kromě inflace existují i další důvody, proč se toaletní papír zdražuje. Asi třetina pil v Kanadě se nedávno kvůli poklesu poptávky na trhu s novým bydlením zastavila. A to se podepsalo i na cenách tohoto základního zboží, píše iDNES.

„Nejprve to byla snížená dostupnost výchozí suroviny – celulóza a sběrový papír, následně omezení výroby a narušení dodavatelských řetězců za covidu, vysoký nárůst přepravních nákladů a nakonec prudký růst cen energií. Papírenský průmysl je velmi energeticky náročný,“ popisuje pro Aktuálně předseda představenstva společnosti Rollpap Alexandr Křížek.

Koncem loňského roku web uvedl, že základní drogerie ještě podraží, ty největší cenové skoky ale už máme za sebou a nebude se tak jednat o výrazný nárůst. Podle manažerky komunikace drogerie Rossmann Olgy Stanley má Česko to nejhorší v tomto ohledu za sebou.

Fialův a Babišův toaleťák

Podle Karla Havlíčka může za drahý toaletní papír v Česku především Fialova vláda. Na svém twitteru představil propočty, podle kterých třívrstvý toaletní papír podražil v průměru o 118 %, čtyřvrstvý pak o 82 %. Ve vtipné koláži také uvádí, že celkový rozdíl mezi toaletním papírem Babišovým a Fialovým je 308 %.

Jeho propočty se ale veřejnosti příliš nezdají. „Hele, to je tak blbý, že se tu nikdo ani nepozastavuje nad tím náhodně vygenerovaným číslem +308 %, protože to je až někde naspodu seznamu věcí, co je tam všechno blbě,“ myslí si uživatel Asociální Chuligán.

„Co jiného než toaleťák po tom levném leču,“ uvádí dále. Reaguje tím na příspěvek, ve kterém Havlíček srovnával ceny zeleniny a kritizoval drahé „Fialovo lečo“. Už tehdy se dočkal kritiky, jeho koláž s toaletním papírem se ale lidem nelíbí ještě o něco víc.

„Za 128 Kč/měsíc u čtyřčlenné rodiny je to u Nacherů, protože se utřou do jednoho útržku?“ ptá se například uživatel PJP. „Za tohle fakt nemůže Fiala,“ vzkazuje Havlíčkovi další sledující a přikládá odkaz na článek o kanadské výrobě dřeva.

Někteří uživatelé pak pro změnu potvrzují, že třívrstvý toaletní papír za 279 korun si nikdy nekoupili a i dnes se dá sehnat ve slevě tak výhodně jako za Babiše.

Zdroj: e15, Aktuálně, Twitter, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články