Karel Havlíček kritizuje vládu za plýtvání financemi za zaměstnance. Moji práci dnes dělají tři ministři, tvrdí

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Karel Havlicek
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Karel Havlíček se stal stínovým předsedou hnutí ANO a společně s Alenou Schillerou také jeho hlavní tváří. V rámci rozhovorů se tak vyjadřuje k aktuálnímu dění a kritizuje vládu za její kroky.

Hnutí ANO prochází velkým politickým zemětřesením, které spustila zejména kandidatura jejího předsedy Andreje Babiše na prezidenta. Havlíček a Schillerová mají nyní nelehký úkol stabilizovat hnutí a získat nové voliče.

Odchody z ANO

Během druhého kola voleb někteří z členů ANO vyjádřili podporu Petru Pavlovi a na následném sjezdu strany bylo toto jedním z klíčových témat.

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák rezignoval na funkci místopředsedy hnutí hned na sjezdu, primátor Ostravy Tomáš Macura o několik dní později z hnutí vystoupil.

„Rozhodl jsem se k dnešnímu dni ukončit své členství v ANO. Nemohu se smířit se směřováním hnutí, které je zcela odlišné od situace v době mého vstupu, a současně jsem již ztratil víru v možnost na tom ještě něco změnit. Respektuji však, že jsem byl zvolen primátorem právě za ANO, proto na zastupitelském klubu nabídnu svoji funkci k dispozici a nechám své kolegyně a kolegy, ať rozhodnou, koho chtějí, aby je dále vedl,“ oznámil Macura na svém twitteru.

Dle vyjádření Havlíčka v pořadu Ptám se já se jeho krok dal očekávat. „Možná tím předešel tomu, že by to bylo navrženo v rámci oblastní nebo krajské ANO,“ vysvětlil svá slova Havlíček.

Na kritiku Macury ohledně změny se směřováním hnutí Havlíček uvedl, že tato změna vyplývá ze situace, kdy se ANO dostalo do opozice, a tedy je rétorika hnutí jiná.

Havlíčkova kritika vlády

Havlíček během rozhovoru, ale i v rámci jiných vyjádření, opakovaně kritizuje vládu.

„Moji práci dnes dělají tři ministři a mají šest politických náměstků. To je devět lidí. Já vím, že řeknete, že jsem byl extrém, ale já tím jen na tomto detailu dokresluji, jak hospodaří státní správa a jakým způsobem se navyšují političtí úředníci,“ uvedl například ve zmíněném pořadu a zkritizoval tak vládu za plýtvání financemi za zaměstnance.

Při tiskové konferenci zase dle serveru iDNES zkritizoval vládu za to, že se nepostavila proti normě Euro 7, která zdraží automobily.

„V době, kdy jsme předsedali Evropské unii, v době, kdy jsme měli vliv, kdy jsme měli možnost něco ovlivnit, tak v této situaci Evropská komise přišla s touto naprosto brutální normou, která fakticky znamená to, že od roku 2025 díky novým technickým opatřením zejména v malých vozidlech, by levná auta se zdražila o desítky tisíc korun. Fabia se může dostat až na půl milionu korun v základní verzi,“ vysvětlil svou kritiku a informaci o schválení normy sdílel i na svém twitteru.

Bez ruské ropy se neobejdeme

Havlíček však u některých svých predikcí nyní musí brát svá slova zpět nebo je vysvětlovat. Platí to například o české závislosti na ruské ropě.

„V krátkodobém horizontu řádově měsíců nebo nízkých jednotek let se bez ruského plynu zkrátka neobejdeme. To je realita,“ uvedl před rokem pro Novinky.

Následně se však ukázalo, že Havlíček neměl pravdu. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela totiž na konci ledna oznámil, že Česko je aktuálně závislé na ruském plynu pouze ze 4 % z původních 97 %. Dle Havlíčka to však není zásluha Česka.

„Hlavní plynovod jde z Německa, české komerční firmy kupovaly a kupují plyn převážně od německých obchodníků a na to, jaká směska plynu k nám doputuje, nemáme vliv. Jinými slovy, ať máme kontrakt s Nory či Nizozemci, plyn je vždy namixovaný podle toho, co doputuje do německých trubek,“ uvedl Havlíček.

Havlíčkova predikce tedy sice nevyšla, ale i přesto trvá na tom, že vláda na tento výsledek neměla žádný vliv.

Zdroje: Seznam Zprávy, Novinky, iDNES, Twitter

Autor: Soňa Jiroutová



Související články