Zvedla se míra zadluženosti. Vláda Andreje Babiše skončila s 2,5 bilionovým dluhem

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
penize dluhy
Zdroj: Doucefleur / Shutterstock.com

Ve třetím čtvrtletí stoupl dluh vládních institucí České republiky o 260 miliard korun a celkově se dluh vyšplhal na 2,433 bilionu korun. Míra zadluženosti vzrostla o více jak dvě procenta.

Oproti předchozímu čtvrtletí ale dluh klesl o 84,1 miliardy korun a míra zadluženosti se tak snížila o 2,2 procenta. Český statistický úřad zveřejnil údaje, ve kterých se dočtete, jak česká vláda hospodařila s penězi. Výsledky ukazuje hospodaření vlády Andreje Babiše – schodek byl 42,7 miliardy.

V některých sektorech schodek, jinde přebytek

Vysoký schodek vlády Andreje Babiše vysvětluje ředitelka odboru vládních a finančních účtů ČSÚ Helena Houžvičková: „Tento výsledek byl především ovlivněn vysokými výdaji na sociální dávky a náhrady zaměstnancům,“ uvedla dle ČTK.

Ústřední vládní instituce hospodařily ve třetím čtvrtletí ve schodku 54,3 miliardy Kč. Místní vládní instituce na tom naopak byly mnohem lépe, protože jejich hospodaření přineslo přebytek 9,5 miliardy korun. V přebytku bylo také hospodaření fondů sociálního zabezpečení, ale za celý rok skončilo v minusu necelých 5 miliard korun.

V minulém roce se zvedaly nejen příjmy ze sociálních příspěvků, ale také se zvedla daň z výroby a dovozu. U daní z příjmů byl naopak pokles, jak uvedli statistici. Celkové výdaje vládních institucí vzrostly o 6,2 procenta.

Miliardy korun spolkla pandemie a opatření

„Pokles byl zaznamenán pouze u kapitálových transferů,“ uvedl ČSÚ, kdy kromě sociálních dávek vzrostly výdaje i na náhrady zaměstnancům. Nárůst zaznamenali také u emitovaných cenných papírů nebo přijatých úvěrů. Cenné papíry jsou hlavní komponentou dluhu.

Hodnota cenných papírů i přijatých úvěrů ale mezičtvrtletně klesla. Jak se se schodkem a celkově s penězi popere nová vláda Petra Fialy, můžeme jen spekulovat. Během pandemie totiž vznikly výdaje nejen na roušky nebo respirátory, ale také na ochranu nemocných v nemocnicích.

Dále se muselo zafinancovat také očkování, dnes už se lidé registrují na třetí posilovací dávku. Pandemie koronaviru udělala díru do rozpočtu nejen v České republice, ale také všude po světě, kde s nemocí bojují. Navíc se již začal vyplácet také kompenzační bonus pro podnikatele.

Zdroj: novinky.cz, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články