Důchody 2023: Mimořádná červnová valorizace

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Komerční sdělení
Penize
Zdroj: Shutterstock

Vysoká inflace dopadá nejvýrazněji na nejzranitelnější skupiny. Mezi ně bohužel patří i značná část důchodců. V červnu 2023 proto vláda schválila mimořádnou valorizaci. O kolik se důchody zvedly a pro koho tato valorizace platí?

Valorizace důchodů zpravidla probíhá vždy začátkem nového roku a důchody se zvyšují podle vypočteného procenta (počítá se z inflace a růstu reálných mezd). Tedy zvyšuje se důchod všem. Mimořádná valorizace v červnu roku 2023 však probíhala maličko jinak a dalo by se říct, že se chová jako slavný Robin Hood – bohatým bere a chudým dává.

Červnová valorizace důchodů

Státní důchod se skládá ze základní a procentní výměry, přičemž ta základní je pro všechny stejná – 4 040 Kč. Procentní výměra na druhou stranu závisí na pojištění. Letošní červnová mimořádná valorizace se zaměřila právě na ni a procentní výměra se zvýšila o 2,3 % plus dalších 400 Kč navíc.

Valorizují se důchody jak starobní, tak předčasné či invalidní. Není nutné o nic žádat ani nikam chodit, vše proběhne automaticky a další důchod by vám již měl přijít navýšený o tuto valorizační část.

Co to znamená v praxi

V důvodové zprávě k mimořádné valorizaci důchodů se uvádí, že u těch, kteří mají důchod do zhruba 8 370 Kč, se zvýší v celkové částce, která plně kompenzuje změřenou inflaci. Tak by měly být ochráněny ty nejvíce ohrožené skupiny důchodců.

V praxi to vypadá tak, že když například pobíráte důchod ve výši 7 000 Kč, je vaše procentuální výměra rovna částce 2 960 Kč. Tato částka se zvýší o zmíněné 2,3 %, kdy dostaneme částku 3 029 Kč, kterou nakonec ještě navýšíme o dalších 400 Kč. To znamená, že výsledný důchod bude ve výši 7 469 Kč.

Ovšem pro ty, jejichž důchody jsou vyšší než 8 400 Kč už to začíná být změna viditelná v opačném směru, tedy z důchodu, podle nového způsobu valorizace, začne „ubývat. A čím vyšší pobíráte důchod, tím bude „ztrátacitelnější. Například pro ty, kdo mají 30 000 Kč, se nově částka navýší jen o necelých 1 000 Kč. V případě, že by valorizace proběhla podle starého vzorce, by si polepšili o bezmála 3 000 Kč.

Tip: Chcete vědět, o kolik si k důchodu přilepšíte vy? Zkuste důchodovou kalkulačku, která vám hned řekne, na co se můžete těšit.

Proč se změnil vzorec valorizace důchodů?

Aby stát pomohl těm nejvíce zranitelným skupinám penzistů, musel přijít s novým vzorcem – smyslem valorizace je pomáhat tam, kde je to skutečně potřeba. Pokud by se použil stejný vzorec jako doteď, nejvíce by to pomohlo právě těm s nejvyššími příjmy, ne naopak.

A samozřejmě je tu také argument, že dle nové valorizace důchodů stát ušetří a místo letošních asi 34,4 miliard Kč dá za mimořádnou valorizaci důchodů jen 15 miliard Kč.Související články