Jak vybrat počítač pro AutoCAD, Fusion 360, Revit, Inventor či 3ds Max?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Komerční sdělení
pocitace hacker
Zdroj: Profimedia

Chcete vstoupit do světa 3D CAD/CAM/BIM aplikací? Pak jste už určitě zjistili, že pořídit počítač, který tohle všechno zvládne, je docela nákladná záležitost. Při takto velké investici je tedy potřeba vybírat opravdu pečlivě. A právě proto vám v tomto článku přinášíme několik rad, jak pořídit ten správný stroj.

Základní parametry

Na jaké parametry byste si měli dát pozor?

  • Operační systém – tady sáhněte po OS Windows. Je populární, jednoduše pochopitelný, stabilní a také skvěle uzpůsobený pro práci v aplikacích jako jsou AutoCAD, Revit Autodesk nebo 3ds Max.
  • Úložiště – největší rychlost dnes nabízí NVMe disky, díky nimž se vám budou všechna potřebná data načítat dostatečnou rychlostí a vy tak nebudete muset na nic čekat.
  • Paměť RAM – DDR4, nebo DDR5? Vzhledem ke snižujícím cenám DDR5 se vyplatí sáhnout po novější verzi. Tento typ pamětí je totiž schopný běžet na vyšších frekvencích, díky čemuž zvládne zpracovat více dat než DDR4 během stejného časového rámce. Pokud chcete pracovat s Revit Autodesk a podobnými CAD/CAAM/BIM aplikacemi, pořiďte si alespoň 16 GB RAM. Koupí 32 GB získáte rezervu pro případ, že byste používali více programů naráz.
  • Procesor – u sestav střední třídy sáhněte po Intel Core i5, případně po ekvivalentu od AMD v podobě Ryzen 5. Pokud chcete investovat větší částku, i7, případně Ryzen 7 a vyšší, jsou tou nejlepší volbou. Při výběru této komponenty byste si měli dávat pozor na takt procesoru, počet fyzických a virtuálních jader, ale také na CACHE paměť. Tím se ovšem nemusíte příliš trápit. Při koupi novějších modelů vám stačí vědět, že s každým číslem (Ryzen 5, 7, 9, Intel Core i3, i5, i7, i9) roste i počet jader a s tím související parametry. Moderní procesory navíc nabízejí funkci snadného přetaktování, čímž získáte výkon navíc prakticky bez rizika.
  • Grafická karta – nVidia Quadro či AMD FireGL oproti herním kartám sice nepůsobí jako nejlepší volba, nicméně jsou optimalizovány pro 3D software. K tomuto účelu se tedy hodí naprosto dokonale a poskytnou vám maximální výkon pro práci bez kompromisů.

Jak ušetřit za kvalitní počítač?

Tak si to pojďme spočítat. Pokud si koupíte zbrusu nový stroj, zaplatíte za něj minimálně 40 tisíc. Špičkové počítače vás přitom vyjdou klidně i na více než 80 tisíc. Značkové repasované počítače se špičkovým výkonem přitom můžete pořídit už od 12 tisíc korun a se zárukou až pět let.

Na eshopu LEVNAPC najdete široký výběr takovýchto stanic. Jestliže ale chcete ještě více ušetřit, máme pro vás jeden tip. V případě, že do poznámky objednávky zadáte kód „CADPC23SLEVA“, pak do konce roku 2023 získáte slevu 500 Kč včetně DPH na počítač z nabídky LevnaPC.cz. Platí pro počítače nebo notebooky, které jsou vybaveny certifikovanou grafickou kartou pro CAD aplikace.“Související články