Proč je zlato pro investory tak výhodné?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Komerční sdělení
Investice do zlata
Zdroj: Shutterstock

Nejlevnějšího prodejce zlata v ČR najdete na adrese zlatemince.cz. Prodejnu má v Praze v budově Obecního domu. Ale pozor, prodejna je ve druhém patře! Nikoliv v přízemí.

Abyste nezabloudili, použijte služební vchod (z ulice u Obecního domu) hned vedle výlohy Blanky Matragi a nechejte se vyvézt výtahem do druhého patra. Za nízké ceny získáte zlato i v Brně, v ikonické cihlové budově Dornych, vedle Vaňkovky.

Právě nízká cena a vysoké skladové zásoby přivádí k tomuto tradičnímu prodejci investičního zlata a stříbra nové zájemce o bezpečné uložení finančních prostředků do drahých kovů. Že jsou ceny zlatých cihel a zlatých mincí u tohoto prodejce skutečně nejnižší, se můžete přesvědčit na stránce investiční zlato. Ceník v euro je na stránce investičné zlato.

Přízemní cenou zlata se tento prodejce výrazně odlišuje od ostatních nabídek na trhu. Potvrzuje to i jeho umístění na prvním místě loňského srovnání finančních produktů v kategorii prodejců drahých kovů (soutěž pořádá server Finparáda společnosti Scott & Rose).

Proč právě zlato?

Lidé dnes mohou investovat prakticky do všeho. Velmi oblíbené jsou například nemovitosti, avšak i na těch se dá docela snadno prodělat. Pokud chce mít člověk nějakou jistotu, vždy by měl jít do zlata. Hodnota žlutého kovu totiž dlouhodobě nejenže neklesá ani nestagnuje, ale naopak stoupá. Na světě je totiž zlata stále méně a méně.

Navíc se na jeho ceně negativně nepodepisují různé globální nešvary typu válka, přírodní katastrofy či hospodářské krize. V takových chvílích je o zlato ještě větší zájem, a proto jeho hodnota stoupá.

Kdo tedy nechce, aby se na jeho jmění vyřádila inflace, měl by nakoupit velké množství zlata. Určitě tím neprohloupí. Jen je potřeba vědět, jaké zlato je k tomuto účelu nejlepší.

Slitky a mince

Moderní zlato má celou řadu podob. Dnes není problém nakoupit třeba i jeho virtuální verzi. Toto se však příliš nedoporučuje. Nikde totiž není řečeno, že je zlato z jedniček a nul kryté pravým kovem.

Rovněž se už nevyplatí kupovat si akcie zlatých dolů. Ty už jsou totiž z velké části vytěžené, a proto se také nejedné o kdovíjak výhodnou investici. Dokonce ani akcie stále funkčních dolů není dobré nakupovat, jelikož i ty se v dohledné době vytěží.

Jediné relevantní zlato vhodné k investování je to fyzické. Ovšem ani v tomto případě se nevyplatí nakupovat úplně všechno. Například šperky ze zlata nejsou zrovna dobrou investicí. Ne že by snad neměly vysokou hodnotu. Tu obvykle mají, avšak její stanovení je docela komplikované. Cena šperků se totiž určuje i podle vizuálních vlastností, což je vždy ošidné.

Lidé, kteří chtějí na zlatu vydělat, nakupují pouze slitky a mince. Ty jsou pro investiční účely vyloženě dělané. Hlavně u mincí je však potřeba si dávat pozor na vhodný typ. Ne každá verze se totiž dá k investování použít. Hlavně pamětní mince se pro to vůbec nehodí.

Investiční mince se běžně vyrábí i v tuzemsku, avšak slitky pocházejí ze zahraničí, nejčastěji ze Švýcarska. Tamní rafinérie produkují vysoce kvalitní zboží, po kterém je poptávka všude po světě. Koupí švýcarských slitků tedy investor chybu rozhodně neudělá.

Kam se zlatem?

Jelikož je zlato v jakékoliv formě poměrně drahou záležitostí, je rozhodně rozumné ho schovat na dostatečně bezpečném místě. K tomuto účelu se nejčastěji používají domácí trezory. Ovšem i bez nich se dají slitky i mince dobře zabezpečit.

Dobrou úschovnou je i blízká banka. V té bude zlatá investice vždy v absolutním bezpečí. Je ovšem potřeba vzít na vědomí, že si banka za tuto službu účtuje poplatky. Ty ovšem nebývají kdovíjak vysoké, zvláště pro majitele zlata.Související články