Vyplatí se používat kloubní doplňky?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Komerční sdělení
kosti klouby
Zdroj: Freepik

Kloubní výživa je často skloňovaným pojmem v televizních i tištěných reklamách. Jak se ale ve všech těch doplňcích stravy vyznat? Poradíme vám, podle čeho vybírat a co od takových preparátů můžete očekávat.

Jak zatočit s bolestí kloubů?

Vhodná výživa je prvořadá pro zdraví a funkčnost kloubů. Pokud vás tak jejich bolesti trápí, je na řadě přidat ke svým denním rituálům právě i užívání některého z přípravků, který má za úkol dodat tělu látky pro klouby důležité. Možná, že má většina z vás problémy s pohybovým ústrojím spojeny spíše s vyšším věkem. Pravda je ale taková, že bolest kloubů potkává velkou část populace, a to bez ohledu na věk. Velkou roli při vzniku těchto bolestí hraje třeba i strava nebo náš pitný režim. Voda totiž významným dílem pomáhá zajišťovat přenos vitamínů i minerálů do těla. Denně bychom tak měli vypít zhruba 2–3 litry vody. Do jídelníčku bychom měli zařazovat potraviny bohaté na mastné kyseliny. Do snídaňové kaše nebo jogurt přidejte hrst oříšků nebo chia semínka, k obědu si zase dopřejte ryby. Nevyhýbejte se ani banánům, zelenému čaji nebo zázvoru či kurkumě. Někdy je ale složité rozprostřít do denní stravy veškeré prospěšné potraviny v potřebném množství, a proto je dobré sáhnout po doplňku stravy, který může společně s pestrou a pravidelnou stravou pomoci v cestě za zdravějšími klouby. Takovou výživu můžete najít třeba na webu https://allnutrition.cz/Klouby_a_kosti-k983.html.

Jak vybírat doplňky stravy pro zdraví kloubů?

Velký vliv má na zdraví kloubů kolagen. Pokud se tak zrovna rozhlížíte po kolagenu, dejte si pozor na jeho kvalitu. Množství e-shopu nabízí různé druhy kolagenu, přičemž konkrétně ke zdraví kloubů přispějete tím II. typu. Kolagen volte vždy hydrolyzovaný, jelikož ten do těla nejlépe prostoupí. Kvalitní kloubní výživa by měla obsahovat chondroitin sulfát, glukosamin sulfát a již zmíněný kolagen II. typu. Z dalších látek jsou to hořčík, vápník nebo vitamin D, co hraje v otázce funkčnosti kloubů velkou roli. Pro správnou funkci kloubů je ale důležitý i vitamín C, jež chrání buňky chrupavky před poškozením volnými radikály.

Nezapomeňte, že prevence je základ. Nečekejte, až se dostaví první bolesti kloubů, ale snažte se tělu dodávat veškeré potřebné látky pravidelně a včas. Vaše tělo vám za to poděkuje.Související články