Vyšší účinnost a úspora nákladů s krbovými kamny s teplovodním výměníkem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Komerční sdělení
Krbova Kamna
Zdroj: Delphotostock

Každý z nás v zimním období řeší vytápění a teplo bohužel, tak jako většina věcí, stojí peníze. Je ovšem způsob, jak si v tomto ohledu najít úsporu a zároveň zefektivnit vytápění našich domovů. Můžeme využít krbových kamen s teplovodním výměníkem, kamen, u kterých když topíme ohříváme médium, jenž slouží k vytápění.


Princip je tedy v zásadě jednoduchý, do kamen přivádíme médium, například vodu, které se v kamnech ohřeje a tepelnou energii přenáší potrubím dál do radiátorů, podlahového topení, nebo akumulační nádrže.

Pokud tedy máme již funkční topný systém, můžeme taková krbová kamna s teplovodním výměníkem více méně rovnou napojit, jen je potřeba aby dopojení prováděla pověřená osoba, tak aby zásah proběhl v naprostém pořádku a v souladu s funkčností již zaběhnutého provozu. V opačném případě se dá samozřejmě topný systém udělat nový, kdy bude okruh vytápění krbovými kamny nezávislý, nebo bude naopak od začátku dimenzován jako kombinovaný, to znamená, že využijeme vícero zdrojů tepla pro vícero topných těles, pro vícero užitku.

Právě v kombinovaných topných systémech se skrývá největší kouzlo celé topenářské a kamnářské spolupráce. Představme si modelovou situaci, kdy v zimě spoléháme na vytápění našeho domu pomocí, byť moderního, tak plynového kotle. Jsme tím bohužel odkázáni na svého dodavatele, a v případě výpadku, poruchy, jsme tak říkajíc „nahraní,“ plyn nenahradíme a servis může trvat v řádu dnů i týdnů.

Pokud máme ale v systému krbová kamna s teplovodním výměníkem, nějaký výpadek dodávek plynu, nebo porucha kotle nás nezajímá. V krbových kamnech můžeme topit do té doby, dokud máme dřevo, a to je v dnešní době stále nejdostupnějším a levným palivem.

Nejedná se však jen o záložní řešení v době, kdy máme problémy s kotlem, ba naopak, my z krbových kamen můžeme udělat i zdroj hlavní, obzvláště pokud jsme milovníky ohně. Pokud rádi topíme dřevem, plynové kotle jsou pro nás rázem záložníky, připravenými pro vykrytí požadavku nadměrného výkonu, nebo když nejsme u kamen abychom přikládali, například v noci, kdy spíme.

Takovýmto způsobem můžeme velice efektivně zvýšit svou úsporu nákladů, díky moderním technologiím v krbových kamnech je jejich účinnost častokrát kolem osmdesáti procent, šetříme naše peněženky i ovzduší kolem nás. Můžeme si tak najednou dovolit střídat zdroje tepla dle naší aktuální potřeby a cen na trhu, a to vše bez starosti a závislosti na třetí straně.Související články