Pocit, že vás někdo sleduje, není jen pocit, říká parapsycholog

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
strach pocit
Zdroj: Antonio Guillem/Shutterstock.com

Když máte pocit, že vás někdo sleduje, otočíte se a cítíte divný pocit strachu, že za vámi někdo opravdu jde. Podle některých odborníků to ale není pocit, a pokud se takto cítíte, opravdu na vás někdo kouká. Někdo to považuje za nadpřirozenou schopnost, jiní to zcela popírají. Informuje o tom web Anomalien.com.

Dříve se o tomto fenoménu moc nemluvilo a možná by zůstal i v zapomnění, kdyby se někteří odborníci z řad parapsychologie a psychologie nerozhodli udělat zajímavý experiment, jehož výsledky všechny překvapily.

Sledovaná osoba se otáčela

Výzkumný pracovník a parapsycholog Rupert Sheldrake se rozhodl uskutečnit přelomový experiment, který se zabýval právě pocitem sledování a otáčení se. Dle něho se jedná buď o zvláštní mechanismus lidského těla, nebo možná i o nadpřirozenou schopnost. Jedno z toho chtěl potvrdit. Jenže výsledky u odpůrců vyvolaly ještě větší rozhořčení.

„V experimentu byl Sheldrake schovaný za kamerami kvízové ​​show ve Velké Británii, zatímco byla živě natáčená na televizi BBC. V náhodných intervalech určil Sheldrake čas, kdy zíral na lidi v publiku za jejich zády. On a jeho výzkumní asistenti poté událost natočili na video a výsledky zhodnotili. To, co našli, bylo ohromující,“ píše web anomalien.com.

V momentě, kdy se parapsycholog skutečně se svým týmem na někoho zaměřil, bylo vidět, jak subjekt z ničeho nic začíná být neklidný, a dokonce se ohlíží i za sebe ve snaze odhalit, kdo ho sleduje. Podle informací sledovaný člověk pociťoval divný pocit strachu.

Experiment tedy odhalil to, že člověk skutečně může cítit, že ho někdo sleduje. Jak je to možné, se zatím nepodařilo odhalit. Více lidé věří tomu, že se jedná o ochranný mechanismus lidského těla, aby ho varoval před případným nebezpečím.

Rupert Sheldrake je přesvědčen, že se jedná o přelomový poznatek, který zasáhne celkově do teorie evoluce člověka a je připraven i na to, že se najde mnoho skeptiků snažících se jeho práci dehonestovat. Důležité je dle jeho slov nalézt výhody tohoto objevu.

[readaslo]

Změní to teorii evoluce člověka

„Kdyby na vás venku čekal nepřítel, bylo by docela prospěšné, kdybyste nějakým neviditelným mechanismem mohli určit, zda je někde poblíž, ačkoliv ho sami nevidíte. Pokud by existoval nějaký proces, kterým toho lze dosáhnout, mohlo by se to postupem času stát běžným jevem, protože by se tato vlastnost předávala z generace na generaci,“ informuje dále web anomalien.com.

Sheldrake a jiní tento jev pojmenovali jako fenomén skapaestézie, tedy vnímání pocitu ze sledování cizí osobou. Příznivci tvrdí, že se jedná o určitou schopnost, kterou nemá každý z nás. Odvážnější to nazývají i jako šestý smysl. Kritici to považují za pouhý nesmysl a výsledky popírají.

Autor: Ivan Glaser



Související články