Aplikace WhatsApp oznámila další vyřazování starších typů telefonů. Jejich uživatelé od 1. ledna aplikaci již nespustí

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
WhatsApp
Zdroj: Eliseu Geisler / Shutterstock.com

WhatsApp oznámil, že jeho aplikace brzy přestane fungovat na některých starších typech telefonů včetně iPhone. Aplikaci, která je aktuálně na Google Play 4. nejstahovanější a na App Store 1. v žebříčku nejlepších bezplatných aplikací v kategorii Sociální sítě, se začátkem roku 2023 stane pro některé uživatele nedostupná.

Dle Phonearena.com se nejedná o žádný překvapivý krok, protože WhatsApp každoročně vyřazuje starší telefony z okruhu těch, co aplikaci podporují. Server zároveň přináší přehled všech typů telefonů, u kterých podpora končí.

Již druhé vyřazování

Překvapivé však je, že je to již podruhé za poslední tři měsíce, co WhatsApp postupně ukončuje podporu pro velkou část zařízení Android a iOS.

První vyřazování nastalo již v říjnu, kdy WhatsApp oznámil ukončení podpory iPhone SE, iPhone 6S, iPhone 6S Plus a dalších přibližně 40 telefonů s operačním systémem Android od společností Samsung, Huawei, LG, Sony, ZTE, HTC, Lenovo a Alcatel.

Nyní oznámil dalších 50 typů telefonů Apple – iPhone 5,  iPhone 5c a starších typů Samsung, Huawei, LG, Sony, Lenovo a ZTE.

Vyjádření společnosti je jednoduché: u většiny těchto telefonů byl ukončen prodej a podpora. Telefony tak nemají odpovídající aktualizace a neodpovídají potřebám aplikace.

WhatsApp navíc zvýšil požadavky na svou aplikaci, takže nebude podporovat telefony, které nemají alespoň Android 5.0 Lollipop nebo iOS 12. Důvodem je zlepšování funkcí aplikace.

Společnost však dodává, že před takovým krokem vždy projde statistiky a vybírá jen ukončené telefony, které používá málo lidí. Znamená to tedy, že i když jsou telefony se starší verzí Android, WhatsApp jim přístup k aplikaci ponechá, pokud tento typ používá větší množství lidí.

Nátlak na uživatele

Servery zabývající se ukončením podpory WhatsApp upozorňují na to, že od WhatsApp je to druh nátlaku na uživatele, aby pravidelně obměňovali své telefony za novější.

To potvrzují i lidé, kterých se změna týká. Redakce Přehledně24 některé z nich oslovila s žádostí o vyjádření.

„Přístup WhatsApp se mi vůbec nelíbí. Po dlouhém přemlouvání se mi podařilo maminku naučit na chytrém telefonu. Vybrali jsme jí schválně starší typ Samsung a naučili ji na aplikaci WhatsApp, na kterou posíláme fotky dětí. A když se to naučila, tak aplikace přestane fungovat? Vůbec neberou ohledy na starší lidi, kteří nechtějí neustále obměňovat své telefony za novější,“ řekla pro Přehledně24 žena z Písku.

Podobnou zkušenost má i padesátiletý zaměstnanec logistické firmy, který naučil na starším telefonu společnosti Apple svého staršího příbuzného.

„Budeme muset přejít na jinou aplikaci. Je to nepříjemné, protože nový telefon nemá smysl kupovat a v aplikaci WhatsApp máme spoustu rozjetých konverzací, včetně té rodinné. Příbuzný tak přijde o veškerý obsah,“ sdělil pro Přehledně24.

Třicetiletá copywriterka ze Středočeského kraje rovněž rozhodnutí společnosti považuje za nátlak. „Svůj starší telefon jsem dlouho nechtěla vyměnit, protože fungoval skvěle a dostala jsem ho jako dárek od osoby, která už není mezi námi,“ vysvětlila. I ona komunikuje s většinou svých přátel pomocí této aplikace, takže byla nucena na nový přístroj našetřit.

Uživatelka navíc upozornila na fakt, že WhatsApp lidé používají i pro pracovní konverzace. „Je to méně formální, přesto dobrá a osvědčená forma. Jakožto osoba na volné noze pro mě nemá význam používat speciální firemní nástroje,“ řekla.

WhatsApp přidává další službu

WhatsApp se své služby snaží zdokonalovat. Po již dříve zavedené změně v emoji ikonách a přidání možnosti smazat zprávu nyní aplikace přichází s další novinkou.

Dle serveru Android Police budou mít uživatelé možnost vzít zpět vymazání zprávy. Aplikace nabízí možnost vymazat ji pro všechny nebo vymazat jen pro sebe. Někteří uživatelé zvolí možnost špatně, nyní tak budou moci vzít krok zpět a vymazat zprávu tak, jak chtěli.

Tato funkce bude zpočátku dostupná 5 vteřin po smazání, ale očekává se navýšení této doby.

Zdroj: Phonearena, Android Police, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články