Policie ČR začala spolupracovat s britskou policií ohledně kauzy Vrbětice. Stejní podezřelí mají stát za útokem na Sergeje Skripala

od Soňa Jiroutová
< 1 minuta čtení
Vrbetice
Zdroj: Profimedia

Policie České republiky ve věci Vrbětice začala spolupracovat s britskými policisty. Společně propojili informace o výbuchu ve Vrběticích a o útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v Salisbury. Důvodem má být právě výměna informací o osobách, které jsou z obou útoků podezřelé.

„Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří vedou trestní řízení ve věci výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, vytvořili v únoru 2022 společný vyšetřovací tým s policisty Metropolitní policie (Metropolitan Police Service), Protiteroristické oddělení (Counter Terrorism Command) SO15, “ oznámil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej na webových stránkách policie.

Kauza Vrbětice

Vyšetřování se týká osm let staré události, kdy v roce 2014 došlo v muničním skladu ve Vrběticích ke dvěma výbuchům. Při prvním zemřeli dva lidé a při druhém sklad explodoval. Andrej Babiš společně s Janem Hamáčkem loni v listopadu uvedli, že z činu jsou podezřelí pracovníci ruské vojenské zpravodajské služby, připomíná server iDNES.

Podezřelí se měli prokazovat průkazy se jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Následně využili pas Moldavska na jméno Nicolai Popa a pas Tádžikistánu na jméno Ruslan Tabarov.

Dle fotek se má jednat o agenty ruské tajné služby GRU Anatolije Čepiga a Alexandra Miškina. Velká Británie právě těmto dvěma mužům připisuje útok na Sergeje Skripala.

Výměna informací

„Důvodem vytvoření tohoto společného vyšetřovacího týmu je zejména výměna informací o osobách, které jsou pro obě strany podezřelé ze spáchání trestné činnosti,“ sdělil Ibehej.

„Dohodu o vytvoření společného vyšetřovacího týmu podepsal za Českou republiku prostřednictvím agentury EUROJUST zástupce Nejvyššího státního zastupitelství a za britskou stranu zástupce justičních orgánů Spojeného království,“ dodal mluvčí ke vzniku týmu.

Zdroj: Policie ČR, iDNES

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články