Tohle se s vaším tělem stane, když se utopíte a voda vás vyplaví na břeh

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tonouci muz
Zdroj: Shutterstock

Smrt utopením není ve světě nic výjimečného. Stát se to může na rybníce, ale i v moři nebo jezeře. Člověk se pak buď potopí ke dnu, nebo se dostane na břeh. Co se s vaším tělem bude ale dít dál? Napadla vás někdy otázka, jak tělo člověka na utopení reaguje? Vědci znají odpověď.

Podle webu Live Science existuje experiment, při kterém vědecká skupina pozorovala změny těla po vyplavení z vody na mršinách prasat. To sice nedokázalo ukázat přesně, co by se stalo s tělem lidským, ale společně s poznatky, které mají vědci z různých případů utonutí člověka, se daly dát dohromady výsledky prozrazující mnohé.

Smrt utonutím je pomalá a lidský mozek ještě nějaký čas funguje, takže před utopením člověku dojde, co se děje. Jde o jednu z nejhorších možností, jak zemřít. Proti tomu, co se děje s člověkem poté, je to ale jen slabý odvar.

Všechno začne několik dní po smrti

Pokud je lidské tělo vyplaveno na břeh, několik dní trvá, než uschne oblečení na něm a než začne vysychat i ono samo jako takové. Po několika dnech začíná fáze nadýmání, kdy tělo vypouští plyny, které pomáhají rozkladu. To trvá asi týden nebo dva, než dojde k takzvané suché fázi.

Pak se tělo pomalu vlivem bakterií začne rozkládat. Na tomto procesu se ale mohou podílet i jiní živočichové. Pokud se totiž jedná o tělo vyplavené z oceánu, přiláká samozřejmě také kraby, humry a mnoho dalších mořských tvorů, kteří se za potravou mohou dostat i na břeh.

Rozklad ovlivní mnohé faktory

Prvním důležitým faktorem je samozřejmě prostředí a podnebí, kde se tělo mrtvého nachází. Pokud je vyplaveno na břeh rybníka, kde je ještě částečně ve vlhku, bude samozřejmě rozklad rychlejší než na suché pláži. Stejně tak déšť pomůže rozkladu, zatímco slunce tělo vysuší a zakonzervuje.

Druhou věcí pak jsou zranění, která mohou urychlit celý proces. Pokud se člověk během boje o život zranil, například se pořezal o ostré kameny nebo si způsobil jiné otevřené rány, bakterie a mikroorganismy se mu do těla dostanou rychleji a výrazně urychlí rozklad.

A pokud člověk zemře pod vodou a jeho tělo zůstane na dně, podle všeho nebude trvat déle než čtyři týdny, než z něho zbyde pouze kostra. Vědci říkají, že neustálé vlhko, bakterie, tělesné plyny a přítomnost masožravých zvířat zapůsobí téměř okamžitě.

Na druhou stranu je hniloba těla údajně pod vodou pomalejší než na vzduchu. Ovšem s připočtením všech ostatních vlivů se rozhodně mrtvola rozpadne mnohem rychleji na dně oceánu než na pláži.

Zdroj: grunge.com, healthline.com, livescience.com

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články