26. ročník soutěže Vesnice roku jde do finále. Je známo 13 finalistů

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
vesnice_cr
Zdroj: Shutterstock

Do soutěže o prestižní titul Vesnice roku se letos přihlásilo 175 obcí. Výherce získá finanční odměnu formou dotace ve výši až 2,6 milionů korun od ministerstva pro místní rozvoj. Finále soutěže proběhne ve druhé polovině září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Cílem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je snaha povzbudit obyvatele venkova. Soutěž poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995, od roku 1996 je jedním z vyhlašovatelů ministerstvo pro místní rozvoj a Svaz měst a obcí ČR. Ministerstvo zemědělství se mezi vyhlašovatele připojilo v roce 2007.

Z každého kraje jedna obce

„Rád bych tímto poděkoval všem obcím, které měly odvahu a energii se do soutěže v letošním nelehkém roce přihlásit a prezentovat samy sebe a svou práci. Krajským vítězům a dalším oceněným obcím srdečně blahopřeji a finalistům přeji hodně štěstí v celostátním kole,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš na webu Vesnice roku.

„Již nyní se těším na setkání se všemi na vyhlášení výsledků celostátního kola, které se uskuteční 17. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích,“ dodal.

Velké vyhlášení v září

Třeštice, Zašová, Albrechtice nad Vltavou, Kostelec, Velká Hleďsebe, Žďár nad Metují, Poniklá, Závada, Slatinice, Biskupice, Kařez, Kostelní Lhota a Lukavec je třináctka finalistů soutěže Vesnice roku 2022, kterou vybrala komise, jež všechny přihlášené obce navštěvovala a hodnotila. Každá obec reprezentuje jeden z krajů.

Finalisté se následně utkají v celostátním kole, jehož hodnocení bude probíhat na přelomu srpna a září. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2022 bude oznámen 17. září. Jak už bylo řečeno, výherce čeká dotace ve výši až 2,6 milionů korun od ministerstva pro místní rozvoj.

Obcím, které zvítězily v krajských kolech, byla udělena Zlatá stuha. Další vesnice mohly získat Modrou stuhu za společenský život, Bílou stuhu za činnost mládeže, Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí a Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu. Vedle těchto ocenění byly uděleny také třeba diplomy za výjimečnou knihovnu či obecní kroniku.

Do soutěže se letos po dvouleté covidové pauze zapojilo celkem 175 obcí.

Zdroj: Vesnice roku, Ministerstvo pro místní rozvoj

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články