70 tisíc osob v Praze protestovalo proti současné vládě. O demonstraci píší i ruská média, kabinet bere situaci vážně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
demonstrace
Zdroj: Antonín Havlík / Právo / Profimedia

70 000 osob. Taková byla podle odhadů policie účast na demonstraci v Praze, která se konala v sobotu v odpoledních hodinách. Odpůrci vlády se sešli na Václavském náměstí a pod heslem Česká republika na 1. místě požadovali odstoupení Fialova kabinetu.

Kritika současné vlády, snaha o změnu. Potom, co vláda minulý týden ustála hlasování o nedůvěře, řada lidí se rozhodla vyjádřit v tomto ohledu opozici podporu. Kromě Andreje Babiše za ANO a Tomia Okamury za SPD stojí proti vládě i celá řada dalších politiků.

Ti se také zúčastnili demonstrace a společně s občany ČR dali najevo svůj názor.  „Toto je první den našeho vítězství. Vezmeme si naši zemi zpátky,“ uvedli organizátoři podle informací serveru Seznam Zprávy na úvod.

Demonstrací bude více

„Požadujeme zřízení dočasné vlády odborníků a vypsání předčasných voleb. Pokud vláda nepodá demisi do 25. září, na celorepublikové demonstraci vyhlásíme právo na odpor podle Ústavy ČR a vyhlásíme nátlakové akce. Už nyní jednáme s odbory, podnikateli, zemědělci, starosty, dopravci a dalšími organizacemi na vyhlášení stávky.“ I takové varování ze strany organizátorů si vláda vyslechla.

Ačkoli byla na místě po celou dobu policie a hlídala, aby nedošlo k výtržnostem a porušení jakýchkoli zákonů, byla akce velmi emočně vypjatá. Podle CNN Prima NEWS museli zasahovat dokonce i záchranáři, když se jednomu z účastníků udělalo nevolno.

Protest se však jinak obešel bez vážnějších potíží, jak informovala policie ČR i na twitteru. „Shromáždění na Václavském náměstí probíhá v klidu a nemuseli jsme zatím řešit žádné vážnější problémy. Počet účastníků ve 14.30 h odhadujeme asi na 70 tisíc,“ stojí v příspěvku.

Politici, zdá se, berou protest vážně. Někteří se k němu dokonce vyjádřili i na svých sociálních sítích, Zatímco z Babišova hlasování o nedůvěře vláda strach neměla, tentokrát je situace jiná. „Obavy lidí, kteří přišli na Václavák, beru vážně. Rozkol společnosti je jeden z cílů hybridní války, které čelíme. Nesmíme ho dopustit,“ napsal na svém twitteru ministr vnitra Vít Rakušan.

Pozornost dokonce i v zahraničí

Podle některých si konečně česká vláda všimla, že se lidem něco nelíbí. Bohužel si ale kromě ní na celou věc udělala názor i zahraniční média. O tom, co se u nás v současné době děje, se píše v mnoha zahraničních novinách. To pro nás není výhodné ze dvou důvodů. Prvním je válka na Ukrajině, druhým pak fakt, že ČR právě předsedá Radě EU.

Podle Novinek informovaly o demonstraci například ruské státní agentury TASS či RIA Novosti. TASS k protestům napsal, že by v ČR mohlo dojít k událostem srovnatelným s listopadem 1989.

„Je jasné, že ruská propaganda a dezinformační kampaně se objevují na našem území opakovaně a někdo jim prostě podléhá. Interpretace událostí, které jsem já měl možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje, a podle mě to neodpovídá tomu, jaké jsou zájmy České republiky a našich občanů,“ řekl k celé věci novinářům premiér Petr Fiala.

Zdroj: Seznam zprávy, CNN Prima NEWS, Novinky, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články