80. výročí operace Anthropoid. Praha zrekonstruuje atentát na Heydricha

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
atentat praha
Zdroj: Radek Plavecký / Právo / Profimedia

Městská část Praha 8 plánuje ve dnech 27. a 28. května velkolepé oslavy ku příležitosti výročí operace Anthropoid. Letos je to totiž již 80 let od úspěšného atentátu na zastupujícího říšského protektora protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha.

Oslavy budou v obou dnech probíhat od brzkých ranních hodin do pozdního večera. V pátek je v plánu dle webu Prahy 8 rekonstrukce atentátu na Heydricha, vzpomínkový akt nebo slavnostní přehlídka vojáků v dobových uniformách, civilistů a historických vozidel. Začátek slavností je u památníku operace Anthropoid v Praze-Libni.

Památník v Libni

Památník není tak starý, odhalen byl až v květnu 2009. Tvoří ho devět metrů vysoký ocelový sloup tmavě červené barvy ve tvaru trojbokého hranolu, na jehož vrcholu stojí zády k sobě tři postavy s roztaženými pažemi.

Do té doby událost v Libni nic nepřipomínalo. Jedinou památkou po akci byla střelbou zničená omítka kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde probíhaly boje 18. června 1942, když si pro Gabčíka s Kubišem přišli příslušníci SS a gestapa. Ze sedmi schovaných parašutistů nepřežil ani jeden, přišlo si pro ně přes 800 nacistů.

Dále je na programu několik hudebních vystoupení a na oba večery je připraveno promítání filmů s tematikou operace Anthropoid. V pátek se bude promítat film Atentát Jiřího Sequense z roku 1964 a v sobotu se uskuteční světová premiéra dokumentárního filmu Příběhy vlastenců režiséra Olivera Maliny-Morgensterna.

Stále živá historie

27. května 1942 na Heydricha zaútočili parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Heydrich zprvu banálním následkům atentátu podlehl až 4. června. Letošní novinkou je uznání 27. května významným dnem označeným jako Den národního vzdoru.

Po oba dny bude v Libeňském Löwitově mlýně v Thomayerových sadech vystavena replika letadla Spitfire, což byl britský jednomístný stíhací letoun, používaný během druhé světové války. Budou zde tematické výstavy a možnost zakoupení památečních suvenýrů z akce.

Ve spojeneckém táboře také v Thomayerových sadech bude probíhat program s vojenskou tematikou. Podívat se můžete na dobovou výzbroj a výstroj, výcvik, či zažít předvádění techniky a mnoho dalšího.

Kvůli logisticky náročné akci čekejte i možné zdržení provozu hromadné dopravy po Praze nebo možné výluky během rekonstrukce atentátu.

Zdroj: Pražská drbna, MČ Praha 8, Praha, Česká televize

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články