93 % zdravotních sester se potýká s bolestmi zad. Jde o jeden z důvodů, proč jich je v nemocnicích nedostatek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdravotni sestra
Zdroj: Shutterstock

Z českého zdravotnictví odchází stále více zdravotních sester. Důvodem jsou z velké části i zdravotní problémy spojené s jejich profesí. Nedávné průzkumy ukázaly, že mnoho zdravotních sester trpí bolestmi zad. Některé z nich pak tuto příčinu uvádějí jako důvod k ukončení své práce.

Celkem 93 % všeobecných zdravotních sester pociťuje kvůli své práci bolesti zad. Informace vyplývá z výzkumu Národního institutu SYRI. Mnoho sester se tak snaží najít si nějaké méně náročné zaměstnání. Některé regiony se ale kvůli tomu podle iDNES potýkají s výrazným nedostatkem zdravotních pracovníků.

Personálu je nedostatek, bohužel se u nás i přesto oproti jiným zemím tyto zdravotní problémy sester podceňují, což následně vede k jejich odchodům z práce. Například při srovnání s Velkou Británií vědci zjistili, že v tamní zemi pociťuje bolesti zad 84,7 procent z nich.

„Británie má oproti českému prostředí dlouhodobě preventivní strategii a opatření proti vzniku bolestí zad,“ uvádí SYRI. I tak jsou podle serveru výsledky velmi špatné, v České republice je to ale bohužel ještě o několik procent horší.

„Nárůst osob trpících chronickou bolestí zad pozorujeme v řadě vyspělých zemí. Studie tam prokázaly, že obecné rozšíření bolestí dolní části zad se u všeobecných sester a pečovatelek jeví vyšší než u žen podobného věku v obecné populaci,“ uvedla Andrea Pokorná z Národního institutu SYRI.

Náročná činnost

Ačkoli se to na první pohled nezdá, práce zdravotní sestry je činností velmi náročnou na pohybový aparát. Bohužel se u nás jen málo problém řeší. Magazín Medicína pro praxi v jednom ze svých čísel sice zveřejnil tipy pro sestry s bolavými zády, které jim mají pomoci ulevit, je to ale jen jedna z mála rad, kterých se jim u nás dostává.

„Z důvodu mnoha pracovních úkonů v předklonu u lůžka, mnohdy i s rotacemi trupu, se přetížení nejvíce projevuje v oblasti dolní části zad. Proto je třeba se systematicky věnovat nejen terapii vzniklých obtíží, ale zejména preventivnímu cvičení, které může účinně podchytit a zmírnit tento zdravotně profesní problém,“ radí magazín.

Bolesti zad pociťují dokonce už i mladé zdravotní sestry, které se s prací v oboru teprve seznamují. „Na praxe do nemocnice chodím teprve několik měsíců. Že to bude náročné jsem čekala, že budou ale nejvíce trpět má záda, na to mě nikdo neupozornil,“ říká pro Přehledně24 praktikantka Radka.

Ta se podle svých slov snaží pravidelně cvičit a hodně odpočívat, jen díky tomu se jí daří problémy zvládat. Má ale obavu z toho, jak bude v budoucnu svou práci s bolestmi zad zvládat. „Je mi 22 let a záda mě bolí. Nedovedu si představit, jaké to bude třeba za 30 let,“ říká.

Odškodnění pro sestry s bolavými zády

Ačkoli se o problému v České republice mluví jen velmi málo, poslední měsíce se zdá, že se konečně začal trochu řešit. Server Zdravotnický deník například letos v dubnu upozornil, že některé sestry se zničenými zády by mohly v příštím roce získat peněžní kompenzaci.

Server například uvádí, že hmotnostní limit břemen, se kterými mají ženy povoleno v zaměstnání manipulovat, je 15 až 20 kilogramů. V praxi to ale bývá často úplně jinak.

„Řada pacientů má velkou hmotnost, a pokud technická zařízení nejsou, je těžké je obsluhovat nebo schází personál, lze počítat s tím, že případy onemocnění bederní páteře jako nemoci z povolání budou i u zdravotníků,“ konstatuje předseda Společnosti pracovního lékařství ČLS JEP Milan Tuček.

Zdroj: SYRI, Medicína pro praxi, iDNES, Přehledně24, Zdravotnický deník

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články